Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. marca 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: G. Matečná predstavila ministrom poľnohospodárstva EÚ výsledky testov dvojakej kvality potravín

BRATISLAVA 7. marca –

G. Matečná predstavila ministrom poľnohospodárstva EÚ výsledky testov dvojakej kvality potravín

Brusel, 6. marec 2017 – Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná dnes na zasadnutí Rady ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo EÚ predstavila výsledky testu dvojitej kvality potravín.

„Slovenskí spotrebitelia, rovnako ako spotrebitelia v ďalších krajinách Európskej únie majú právo na rovnakú kvalitu potravín pokiaľ ide o rovnakú značku od rovnakého výrobcu. Je potrebné, aby v rámci jednotného trhu Európskej únie nadnárodné značky dodržiavali proklamovanú kvalitu a nedodávali na trhy niektorých členských štátov výrobky nižšej kvality. Ak má potravina rovnaký obal a rovnakého výrobcu, očakávame aj rovnaké zloženie,“ povedala ministerka Gabriela Matečná. Porovnávacie testy určitých potravín preukázali na Slovensku v porovnaní s Rakúskom napríklad menší podiel mäsa, či väčšie množstvo umelých aditív, väčšie množstvo konzervantov a náhrad.

Správu o výsledkoch našich testoch predložilo všetkým poľnohospodárskym ministrom EÚ spoločne Slovensko a Maďarsko. Iniciatívu Slovenska zaoberať sa touto témou na Rade ministrov podporili okrem krajín V4 aj ministri zo Slovinska, Rumunska, Bulharska, Chorvátska a Grécka. Český minister pôdohospodárstva Marian Jurečka upozornil, že napriek tomu, že na etikete sú všetky informácie správne a potravina je bezpečná, problém vidí v rovine etickej a morálnej.

Slovenská ministerka Gabriela Matečná a ministri krajín strednej a východnej Európy upozornili na rezolúciu Európskeho parlamentu z roku 2013. Európsky parlament „zdôrazňuje, že na základe zistení rôznych prieskumov sú spotrebitelia dlhodobo znepokojení možnými rozdielmi v kvalite výrobkov s rovnakou značkou a v rovnakom obale, ktoré sú distribuované na jednotnom trhu.“ Europarlament je názoru, že spotrebitelia v rôznych členských štátoch nemajú na jednotnom trhu pri nákupe výrobkov s rovnakou značkou a v rovnakom balení prístup k rovnakej úrovni kvality a zdôrazňuje, že akákoľvek diskriminácia spotrebiteľov je neprijateľná.“ Európsky parlament vyzval Komisiu, aby uskutočnila zmysluplné vyšetrovanie tejto záležitosti, ktoré by umožnilo posúdiť, či je potrebná úprava súčasných právnych predpisov Únie a vyzýva Komisiu, aby informovala o výsledkoch vyšetrovania.

Slovenská ministerka Gabriela Matečná dnes v Bruseli informovala na spoločnom bilaterálnom stretnutí o výsledkoch testov dvojakej kvality aj eurokomisárku Věru Jourovú, ktorá má v agende aj ochranu spotrebiteľov. Obe sa dohodli na stretnutí v druhej polovici marca v Bratislave.

Michal Feik
Odbor komunikácie a marketingu

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.