Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. októbra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Dvojaká kvalita je problém už tretiny členských krajín EÚ

BRATISLAVA 3. októbra –

Delegácie deviatich krajín Európskej únie dnes rokovali v Bratislave o dvojakej kvalite potravín. Výsledky testov vo všetkých krajinách, ktoré ich už vykonali potvrdili, že dvojaká kvalita potravín je vážnym problémom v strednej a východnej časti Európskej únie.

Ukazuje sa, že tento typ zavádzania spotrebiteľov je nielen problémom Slovenska, ktoré naň upozornilo, ale až tretiny členských štátov Európskej únie. Dvojaká kvalita pritom bola zistená v takmer polovici porovnávaných produktov, čo je alarmujúce číslo. Výsledky testov ukazujú, že menej mäsa, menej prírodných zložiek a viac umelých aditív u rovnakých produktov sú takmer vo všetkých prípadoch v neprospech nových členských krajín. Takéto správanie na spoločnom európskom trhu je absolútne neakceptovateľné. Budeme preto zvyšovať tlak na výrobcov i európske inštitúcie, aby sme týmto praktikám zabránili. Toto rokovanie je štartom Koalície proti dvojakej kvalite,“ povedala Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR).

Postihnuté členské krajiny sa zhodli na výhodách existencie jednotnej metodológie v oblasti testov dvojakej kvality potravín, ktorú pripravuje Európska komisia v spolupráci so Spoločným výskumným centrom (JRC). Zároveň však väčšina krajín potvrdila, že ak nebude zaznamenaná dostatočná odozva zo strany výrobcov, sú pripravení zintenzívniť tlak na výrobcov. Viaceré zo zúčastnených krajín pritom začali realizovať aj testy nepotravinových výrobkov ako je drogéria, či krmivo pre domáce zvieratá.

„Spotrebitelia sa začínajú o túto tému čoraz viac zaujímať. Sú už prípady, kedy výrobcovia receptúry zjednocujú. Aktivity na boj proti dvojakej kvalite budeme v rámci pracovnej skupiny zintenzívňovať. Členské krajiny sa tiež zhodli na potrebe zlepšenia edukácie spotrebiteľov v oblasti kvality potravín,“ uviedol Milan Lapšanský, generálny riaditeľ sekcie potravinárska a obchodu MPRV SR.

Rokovania organizovaného Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa zúčastnili delegácie agrorezortov z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Chorvátska, Slovinska, Rumunska, Bulharska a Litvy. Zástupcovia týchto členských krajín sa zúčastnia aj pripravovaného Spotrebiteľského samitu, ktorý sa bude konať 13. októbra v Bratislave.

Odbor komunikácie a marketingu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.