Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. septembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Agrorezort zlepšuje ochranu zvierat – definuje jasné pravidlá na používanie veterinárnych prípravkov a pomôcok

BRATISLAVA 20. septembra –

Agrorezort zlepšuje ochranu zvierat – definuje jasné pravidlá na používanie veterinárnych prípravkov a pomôcok

Povinná registrácia všetkých veterinárnych prípravkov a zdravotníckych pomôcokVitamíny, minerály, bielkoviny, kolagén, dezinfekčné prostriedky, šampóny či krémy na výživu pokožky sa budú testovať a registrovaťCieľom je zabezpečenie lepšieho zdravotného stavu zvierat a ich ochranaEšte väčšia ochrana zdravia zvierat prostredníctvom podávaných veterinárnych prípravkov a technických pomôcok. To je cieľom navrhovaného zákona o veterinárnych prípravkoch a veterinárnych technických pomôckach, ktorý pripravilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Veterinárne prípravky a veterinárne technické pomôcky nie sú liekmi ani liečivami, obchodovanie s nimi preto nespadá do pôsobnosti zákona o liekoch. Väčšinou ide o prípravky a pomôcky dovážané zo zahraničia, aj preto je potreba ich riadnej registrácie. „Definujeme jasné pravidlá registrácie a podmienok používania týchto prípravkov a rôznych veterinárnych pomôcok. Zlepšíme tak ochranu nielen hospodárskych a spoločenských zvierat na Slovensku,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Na základe nového zákona budú musieť byť všetky prípravky riadne zaregistrované, odskúšané, upravia sa podmienky ich schválenia a uvedenia na trh, ako i požiadavky na zaobchádzanie s nimi. „Ide o prípravky, s ktorými sa vlastníci spoločenských i hospodárskych zvierat stretávajú úplne bežne, ako rôzne vitamíny, minerály, bielkoviny, kolagén, dezinfekčné prostriedky, šampóny či krémy na výživu pokožky. Dotkne sa teda všetkých účastníkov obchodného reťazca – dovozcov prípravkov, distribútorov, lekární, veterinárnych lekárov i samotných chovateľov,“ spresnila Gabriela Matečná. Zákon upraví aj podmienky používania veterinárnych technických pomôcok a ich uvádzanie na trh. V praxi môže ísť o rôzne prístroje určené na vyšetrenie zvieraťa, na diagnózu, sledovanie ochorenia a poranenia, zdravotného postihnutia či o umelú končatinu.

Preventívne schvaľovanie a registráciu bude odborne a administratívne zabezpečovať Ústav štátnej kontroly veterinárnych biopreparátov a liečiv, ktorý je na tieto činnosti odborne aj technicky spôsobilý. Nad dodržiavaním zákona bude dohliadať Štátna veterinárna a potravinová správa SR, za jeho porušenie bude udávať sankcie. Samostatný právny predpis na národnej úrovni je dôležitý aj preto, že táto problematika nie je harmonizovaná na úrovni Európskej únie. Problematiku schvaľovania veterinárnych prípravkov a veterinárnych technických pomôcok majú na národnej úrovni upravené aj iné členské štáty – Česká republika, Maďarsko, Portugalsko, Poľsko, Francúzsko, Rumunsko, Belgicko. Zákon by mal byť účinný od 1. marca 2018.

Mgr. Zuzana Peiger Ačjaková

Odbor komunikácie a marketingu

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.