Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. júna 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Agrorezort podporí chov sladkovodných rýb na Slovensku

BRATISLAVA 23. júna –

Agrorezort podporí chov sladkovodných rýb na Slovensku

Podpora produktívnych investície do akvakultúry na Slovensku sumou 6,4 milióna eurVýstavba, obnova a modernizácia rybochovných zariadeníV sektore akvakultúry pracuje na Slovensku cez 1 000 ľudíSpotreba rýb na Slovensku na úrovni 6 kg rýb/osobuMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) spúšťa podporu chovu sladkovodných rýb na Slovensku. Prostredníctvom Operačného programu Rybné hospodárstvo 2014 – 2020 podporí produktívne investície do akvakultúry zamerané na budovanie nových a modernizáciu existujúcich akvakultúrnych prevádzok, zlepšenie životných podmienok v chove rýb či zvýšenie kvality produktov z rýb. Pôdohospodárska platobná agentúra vyhlásila 8 výziev v tejto oblasti v celkovej sume 6,4 milióna eur.

„Slovenským spotrebiteľom odporúčam konzumáciu domácich sladkovodných rýb rozhodne nielen na Vianoce. Naše ryby sú oveľa čerstvejšie ako dovážané morské produkty. Na Slovensku máme cez 1 654 rybochovných zariadení a ročne v nich vylovíme cez štyri milióny kilogramov rýb vynikajúcej kvality. Vzhľadom na kritickú situáciu v morskom a oceánskom rybolove, ale i znečistenie morí a oceánov, poskytuje práve sladkovodná akvakultúra predstavuje zdroj kvalitnej rybej bielkoviny,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Do vyhlásených výziev sa môžu zapojiť fyzické a právnické osoby podnikajúce v oblasti akvakultúry – samostatne hospodáriaci roľníci, obchodné spoločnosti, občianske združenia, či štátne podniky. Výzvy na výstavbu novej akvakultúrnej prevádzky a recirkulačných systémov sú určené nielen pre existujúce subjekty akvakultúry, ale i nové subjekty (t. j. subjekty bez podnikateľskej histórie v oblasti akvakultúry v čase predloženia žiadosti o nenávratný finančný príspevok, ale s podnikateľskou históriou v inej oblasti). Výška príspevku na projekt sa pri jednotlivých výzvach líši, oprávnení žiadatelia môžu získať financie vo výške od tri do 250 000 eur.

Sektor akvakultúry na Slovensku predstavuje hospodársky chov rýb za účelom produkcie rýb pre priamu spotrebu a na zarybňovanie rybárskych revírov. U nás v ňom pracuje vrátane sezónnych zamestnancov cez 1 000 ľudí. Aktuálne je na Slovensku 562 rybníkov, 42 malých vodných nádrží, 134 klietok, 356 liahní a odchovní, 329 betónových nádrží a 148 umelých vodných nádrží. Rozvoj akvakultúry rieši MPRV SR koncepčne prostredníctvom Národného strategického plánu rozvoja akvakultúry SR na roky 2014 – 2020. „Našim cieľom je sebestačnosť aspoň na 80 % v domácej produkcii nížinných a lososovitých druhov rýb. Aktuálne prevádzky musia byť efektívnejšie a potrebujeme aj viac chovateľov rýb. Dôležitá je však aj trvalá udržateľnosť a šetrnosť k životnému prostrediu. Veď kvalita našich sladkovodných rýb patrí medzi najvyššie v Strednej Európe,“ dodala ministerka Gabriela Matečná.

Spotreba rýb na Slovensku v posledných rokoch stúpa. Zatiaľ čo v roku 2010 to bolo 5,1 kg na osobu za rok, aktuálne sa blíži k hranici 6 kg. Najpredávanejšou sladkovodnou rybou na Slovensku je kapor, ktorého sa v roku 2016 vylovilo v našich vodách spolu 1,7 mil. kg. Nasledoval pstruh dúhový (1,1 mil. kg) a amur (70 000 kg). Celkovo sa na Slovensku v roku 2016 vylovilo 2,16 milióna kg trhových rýb a športoví rybári ulovili celkovo 1,9 mil. kg rýb. Ročne sa do SR dovezie približne 15 400 ton morských i sladkovodných rýb. Najvyšší dovoz bol roku 2016 z Česka vo výške 2 682 ton, USA 2 365 ton a Poľska 2 066 ton.

Výzvy k predloženiu žiadostí o nenávratné finančné prostriedky v rámci Operačného programu Rybné hospodárstvo 2014 – 2020:

2 303 640 € č.1 Produktívne investície do akvakultúry – výstavba novej akvakultúrnej prevádzky

2 303 640 € č.2 Modernizácia existujúcich akvakultúrnych prevádzok

115 183 € č.3 Zlepšenie zdravia a dobrých životných podmienok zvierat

115 183 € č.4 Zvyšovanie kvality produktov alebo ich pridanej hodnoty

460 728 € č.5 Obnova existujúcich produkčných zariadení

230 364 € č.6 Doplnkové činnosti (výstavba a modernizácia priestorov na území existujúcej akvakultúrnej prevádzky, rozvoj rybárskej turistiky, osvety a vzdelávania, alebo environmentálnych služieb v oblasti akvakultúry, s výnimkou ubytovacích a reštauračných zariadení).

51 1920 € č.7 Znižovanie negatívneho vplyvu alebo zvyšovania pozitívneho vplyvu na životné prostredie a zvyšovanie efektívnosti

využívania zdrojov

819 072 € č.8 Recirkulačné systémy

Vladimír Machalík
riaditeľ odboru komunikácie a marketingu/ hovorca

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.