Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. januára 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Záverečná konferencia twinningového projektu regulátorov

BRATISLAVA 29. januára –

Záverečná konferencia twinningového projektu regulátorov energií Slovenskej a Srbskej republiky

Bratislava (29. 1. 2014) – V Belehrade sa koná záverečná konferencia twinningového projektu „Budovanie kapacít pre Energetickú agentúru Srbskej republiky“. Twinnigový projekt je zameraný na implementáciu energetickej legislatívy Európskej únie do legislatívy Srbska počas prístupového procesu, skvalitnenie štátnej cenovej regulácie v energetike, formovanie trhu s plynom a elektrinou a posilnenie postavenia národného regulátora (AERS) v národnom i medzinárodnom meradle.
„Verím, že skončenie twinningového projektu bude znamenať začiatok novej etapy vzájomných vzťahov. Môžem ubezpečiť našich srbských partnerov, že na Slovensku sa im vždy dostane najvyššej podpory zo strany ministerstva hospodárstva ako aj od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví,“ povedal v príhovore minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.
Srbská republika je kandidátskou krajinou uchádzajúcou sa o členstvo v Európskej únii od marca 2012, pričom 1. septembra 2013 nadobudla účinnosť Stabilizačná a asociačná dohoda medzi Európskou úniou (EÚ) a Srbskou republikou. Srbská republika uzatvorila s EÚ niekoľko dohôd v oblastiach, v ktorých je potrebné dosiahnuť stanovené výsledky v rámci procesu reforiem. V súvislosti s uvedenými skutočnosťami bol realizovaný twinningový projekt medzi Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a Energetickou agentúrou Srbskej republiky (AERS).
Zámerom a cieľom 20 mesačného projektu bola aktívna a intenzívna asistencia poskytovaná AERS pri implementácii 2. balíčka energetických predpisov EÚ. „V spolupráci so slovenskými expertmi z ÚRSO sa podarilo pripraviť návrh znenia zákona, na základe ktorého bude regulátor schopný vytvoriť regulačné politiky a regulačné rámce, implementovať legislatívu EÚ najmä v súvislosti s úlohami vyplývajúcimi z 2. a 3. energetického balíčka EÚ a manažovať a kontrolovať potrebné reformy v energetickom sektore Srbska a jeho prepojení s medzinárodnými trhmi. Samozrejme aj v ďalšom procese implementácie energetickej legislatívy Európskej únie budú naši experti, či už z ÚRSO alebo z MH SR, pripravení poskytnúť odbornú podporu,“ zdôraznil minister T. Malatinský.
Twinningový projekt partnerov ÚRSO a AERS bol počas celého pôsobenia hodnotený veľmi pozitívne a označovaný za úspešný, a to nielen zo strany priamych každodenných účastníkov projektu, ale aj zo strany hodnotiacich inštitúcií. Všetky činnosti v rámci projektu a ich výstupy boli realizované a vypracované tak, aby zabezpečili kľúčovú fázu projektu, ktorou je udržateľnosť získaných informácií a vedomostí, ich použitie v procese vytvárania nových pravidiel na trhu s energiami, či už vo forme primárnej alebo sekundárnej legislatívy, alebo inej formy záväzných predpisov.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

me

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Prelomový národný projekt ukončil fázu pilotného overovania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.