Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. októbra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Zástupcovia krajín V4 podpísali memorandum o podpore startupov

BRATISLAVA 12. októbra –

Slovensko je oddnes súčasťou významnej dohody, ktorá posilní spoluprácu v rámci V4 v oblasti inovácií a podnikania. Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) – Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovensko podpísali dnes (12. októbra 2015) v Prahe memorandum o porozumení, ktorého cieľom je posilniť spoluprácu krajín v oblasti podpory inovácií a inovatívnych firiem (startupov).

Memorandum je vyústením aktivít vyšehradskej pracovnej skupiny pre podporu inovácií, ktorej vznik iniciovala Slovenská republika v novembri 2014 počas svojho predsedníctva v rámci V4. Memorandum o porozumení, ktoré za Slovenskú republiku podpísal minister hospodárstva Vazil Hudák, umožní zintenzívniť túto spoluprácu a pomôcť krajinám strednej Európy profilovať sa ako ekonomiky s dynamickým „startup ekosystémom“ a dôrazom na inovácie. Súčasťou dnešného stretnutia v Prahe bol aj okrúhly stôl so zástupcami jednotlivých rezortov, rozvojových agentúr a investorov rizikového kapitálu, kde sa účastníci zhodli na dôležitosti väčšieho prepojenia trhov krajín V4 v oblasti inovácií.

Podpis memoranda sa uskutočnil aj za účasti podpredsedu Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrusa Ansipa, ktorý má na starosti integráciu digitálnej ekonomiky a internetových služieb na úrovni Európskej únie. Za Českú republiku podpísal memorandum minister priemyslu a obchodu Jan Mládek, za Maďarsko štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a obchodu István Íjgyártó, a za Poľsko štátny tajomník ministerstva hospodárstva.

Cieľom vyšehradskej spolupráce v tomto smere je výmena skúseností v problematike podpory inovatívnej a digitálnej ekonomiky, ako aj spoločná prezentácia inovačného potenciálu regiónu V4 v zahraničí. Práve pri podpore vstupu inovatívnych spoločností na zahraničné trhy sa ukazuje ako nevyhnutné spájanie síl a budovanie značky V4. Takýmto príkladom bolo spoločné podujatie pod hlavičkou We4Startups v apríli 2015 v Silicon Valley, kde 12 start-upov z regiónu V4 prezentovalo investorom svoje inovatívne zámery a neskôr aj spoločná účasť vyšehradských startupoch na najznámejšom technologickom podujatí TechCrunch Disrupt v San Franciscu v septembri 2015. Víziou V4 v Spojených štátoch je budovať dlhodobú a systematickú spoluprácu, ktorej pokračovaním môže byť otvorenie spoločného inovačného priestoru pre začínajúce start-upy z V4 v Silicon Valley, po vzore úspešného modelu severských krajín v USA – Nordického inovačného domu. Práve Silicon Valley je sídlom známych spoločností ako Google, Facebook, Tesla, a tiež miestom, kde sa realizujú mnohomiliónové investičné dohody medzi inovatívnymi firmami a investormi.

Vláda SR prijala 10. júna 2015 Koncepciu na podporu startupov a rozvoj startupového ekosystému, ktorej zámerom je podporiť mladé inovatívne podniky a podnikateľskú kultúru na Slovensku. Postupne dochádza k realizácii jednotlivých opatrení, ktorých je dokopy 18, čoho dôkazom je tiež posilnenie spolupráce v rámci V4 v oblasti inovácií a podpory podnikania. O tom, že startupy má zmysel podporovať svedčia globálne známe slovenské firmy, ako Aeromobil, Sli.do, Datamolino, a mnoho ďalších. Aj preto chce Slovensko ďalej prispievať k rozvoju takýchto spoločností; práve vzájomná spolupráca regiónu tomu môže napomôcť, napríklad pri spoločnom prezentovaní inovačného potenciálu regiónu v zahraničí, prilákaní globálnych investorov, vytváraní cezhraničných tímov, ako aj podpore predaja výrobkov a služieb startupov v regióne. Ako región s vyše 60 miliónmi obyvateľov sme v zahraničí mnohonásobne viditeľnejší, ako by sme sa prezentovali samostatne.

Miriam Žiaková
hovorkyňa ministra

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami PSS hľadá projekty, ktoré oživia „územia nikoho“. Najlepšie z nich získajú podporu z grantového fondu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.