Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. septembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Zasadnutie Rady vlády SR na podporu exportu a investícií

BRATISLAVA 23. septembra –

V poradí tretie tohtoročné rokovanie Rady vlády Slovenskej republiky na podporu exportu a investícií sa uskutočnilo v stredu (23. septembra 2015) o 14,00 hod. na Ministerstve hospodárstva Slovenskej republiky pod vedením jej predsedov – podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka a ministra hospodárstva SR Vazila Hudáka.

Na úvod si minister hospodárstva Vazil Hudák prevzal z rúk ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Miroslava Lajčáka menovací dekrét.

Rada vlády Slovenskej republiky na podporu exportu a investícií na svojom zasadnutí rokovala podľa schváleného programu. Ťažiskovými bodmi rokovania bolo zameranie ekonomickej diplomacie v oblasti bilaterálnych vzťahov a stav a možnosti spolupráce s Čínskou ľudovou republikou. Minister hospodárstva SR podal počas rokovania ústnu informáciu o aktuálnom stave rozpracovanosti materiálu k zahraničných zastúpeniam SARIO. Ďalej bola prerokovaná Prvá monitorovacia správa o plnení cieľov Stratégie vonkajších ekonomických vzťahov SR na obdobie 2014-2020. Na vedomie bola predložená informácia o priebehu a výsledkoch 17. zasadnutia medzivládnej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi SR a Ruskou federáciou, informácia o výsledkoch 5. zasadnutia slovensko-flámskej komisie a podpora investičných priorít v rámci Slovenského investičného holdingu. Na záver v rámci bodu rôzne bola podaná informácia o aktuálnom stave rokovaní ku Transatlantickej dohode o obchode a investíciách medzi EÚ a USA a aktuálny stav sankcií medzi EÚ a Ruskom.

Členmi rady bol veľmi pozitívne hodnotený materiál MZVaEZ SR, o zameraní ekonomickej diplomacie, ktorý bol vypracovaný ekonometrickým modelom hodnotenia komparatívnych výhod SR na zahraničných trhoch, ktorý bol prevzatý od českej strany a prispôsobený na podmienky SR. Z analýzy vyplynulo, že najväčší potenciál pre rast exportu zo SR vyplývajúceho z preukázaných komparatívnych výhod majú veľké geograficky vzdialené spotrebiteľské trhy. Až 28 % identifikovaných príležitostí sa týka obchodu s USA, zvyšných 71,7 % je rozložených medzi prevažne mimoeurópskymi trhmi (Thajsko, Čína, Vietnam, Saudská Arábia, Nový Zéland, Kazachstan, Kanada, Mexiko, Kórea a ďalšie). Podľa komoditného členenia tvoria najpočetnejšiu skupinu komparatívnych výhod produkty automobilového priemyslu a s nim súvisiace výrobky. Cieľom tohto materiálu bolo informovať o výsledkoch sofistikovanej analýzy zahraničných trhov a identifikovaných príležitostiach pre slovenské firmy.

Miriam Žiaková
hovorkyňa ministra

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Výzva na podporu účasti Taiwanu v ICAO. Lin Chia-lung, minister dopravy a komunikácií Čínskej republiky (Taiwan)

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.