Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. mája 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: V otázkach energetickej bezpečnosti je ČR kľúčovým partnerom

BRATISLAVA 15. mája (SITA) – V súvislosti so 7. zasadnutím Európskeho jadrového fóra konajúceho sa v Bratislave, sa dnes uskutočnilo pracovné stretnutie ministra hospodárstva SR Tomáša Malatinského a ministra priemyslu a obchodu ČR Martina Kubu.

Obaja ministri vysoko ocenili hospodársku spoluprácu medzi SR a ČR s dôrazom na oblasť energetiky, vzájomného obchodu a investícií, pričom konštatovali, že významnú úlohu v nadštandardných a obojstranne výhodných vzťahoch zohrávajú okrem geografickej polohy aj historické väzby a spoločné tradície.

Prioritnou témou rokovania bola spolupráca v energetike. K otázke ďalšieho smerovania SR v oblasti energetiky minister Tomáš Malatinský prezentoval jeho základnú líniu a zámer opätovne prehodnotiť stratégiu energetiky a vytvoriť pre ďalšie obdobie novú. Hovoril o význame energetickej bezpečnosti v kontexte nielen regiónu SR, strednej Európy, ale aj v kontexte celej Európy a o hlavných opatreniach na zvýšenie energetickej, vrátane jadrovej, bezpečnosti.

„V podmienkach Slovenska sú to najmä diverzifikácia energetických zdrojov a prepravných trás zemného plynu a ropy, dostavba blokov 3 a 4 JE Mochovce, výstavba nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice, preferovanie kombinovanej výroby elektriny a tepla, efektívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie a zníženie energetickej náročnosti zvyšovaním energetickej efektívnosti“, povedal minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Minister Malatinský zdôraznil, že „stratégia energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky uvažuje v rámci jednotlivých energetických komponentov o prepojení siete s infraštruktúrami susediacich štátov ako jednou z možností diverzifikácie dopravných trás, aj v nadväznosti na potrebu eliminácie krízových situácií. V tejto súvislosti vidím práve Českú republiku, ako kľúčového partnera“.

Ministri ďalej hovorili o úzkej spolupráci v rámci konkrétnych projektov prepojenia energetických sietí. Či už ide o plynárenský projekt severojužného koridoru, ktorý spája LNG terminály v Poľsku a Chorvátsku a prechádza cez všetky V4 krajiny, klaster elektrizačných prepojení medzi Slovenskom a Maďarskom, Slovensko–Rakúske ropovodné prepojenie, ktorý prepája západnú a východnú ropovodnú infraštruktúru alebo o severo – južné prepojenie s možnosťou flexibilného napojenia na ďalšie trasy južného koridoru (Nabucco, South Stream, a pod.).

Dôležitou témou bola aj spolupráca v oblasti prenosových kapacít ropy a ropných produktov. Ministra Martina Kubu zajímali predovšetkým otázky kontraktácie a povoľovacích procesov. Minister Malatinský v tejto súvislosti predstavil aj projekt Slovensko–Rakúskeho prepojenia (BSP – Bratislava Schwechat Pipeline) a projekt rekonštrukcie a navýšenia kapacity ropného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom (Adria).

Zahranično-obchodná spolupráca medzi SR a ČR

Objem dovozu z Českej republiky do Slovenskej republiky za rok 2011 zaznamenal nárast oproti predchádzajúcemu roku o 17,3% a dosiahol hodnotu 5 705,92 mil. EUR. Stúpajúci trend zaznamenal aj vývoz Slovenska do Českej republiky, ktorý vzrástol o 20,9% na celkovú hodnotu 7 996,13 mil. EUR. Slovensko zaznamenalo teda v roku 2011 aktívne saldo obchodnej bilancie vo výške 2 290,20 mil. EUR.

Napriek tomu, že vzájomná obchodná výmena medzi SR a ČR sa neustále zvyšuje, nie sú vyčerpané jej možnosti. Veľmi dôležitým faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje celkové výsledky obchodu sú obojsmerné reexporty mnohých druhov výrobkov. Ďalšie zvýšenie obchodnej výmeny vo veľkej miere bude závisieť od aktivít podnikateľských subjektov oboch krajín.

Vzájomné investície

ČR k 31.12.2010 zaujíma pozíciu 5. najvýznamnejšieho zahraničného investora na Slovensku v objeme 1 972, 82 EUR. Stav priamych zahraničných investícií SR v Českej republike bol v roku 2010 v hodnote 868,10 mil. EUR. V oblasti investičného prostredia v oboch krajinách je potrebné zamerať pozornosť hlavne na program vzájomnej podpory subdodávateľov do automobilového priemyslu a rozvoja priemyselných zón.

Stanislav Jurikovič
hovorca a poradca ministra

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Lepšie služby pre občanov a podnikateľov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.