Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júna 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: V Bratislave sa skončilo 9. zasadnutie ENEF

BRATISLAVA 17. júna –

Za účasti štátneho tajomníka MH SR Dušana Petríka sa v Bratislave v hoteli Bôrik skončilo dvojdňové 9. zasadnutie Európskeho jadrového fóra (ENEF). Viac ako 200 účastníkov, zástupcov členských štátov Európskej únie, Európskeho parlamentu a dôležitých hráčov z oblasti energetického priemyslu, financií, štátnej a verejnej správy diskutovalo o nových prístupoch EÚ k problémom jadrovej energetiky, k otázkam transparentnosti a dialógu pri výbere energetického mixu či na prekonávanie bariér rozhodovacieho procesu v energetickom sektore.

Rokovania ENEF sa radia medzi veľmi významné podujatia. Vysielajú jasný politický signál, že záujmom EK, ale aj členských štátov EÚ vrátane Slovenska, je s veľkou zodpovednosťou pristupovať k problémom jadrovej energetiky a jej miestu v rámci energetickej politiky EÚ, jadrovej bezpečnosti a transparentnosti pri využívaní jadrovej energetiky. Správne strategické rozhodnutia je možné vykonávať na základe rozsiahlych a otvorených diskusií o všetkých aspektoch jadrovej energie so zainteresovanými hráčmi a s verejnosťou.

To potvrdili aj výsledky činnosti skupiny pre Transparentnosť. „Je to „beh na dlhé trate“ a úspešnosť závisí najmä na vybudovaní dôvery a princípu dobrovoľnosti zo strany občianskej spoločnosti. So záujmom sme si preto vypočuli príklad úspešného procesu zapojenia verejnosti vo Švédsku a Fínsku, kde práca s verejnosťou vyústila do ich aktívneho záujmu o umiestnenie jadrových zariadení na svojom území. Tento príklad zároveň svedčí o tom, že sofistikovaným prístupom k riešeniu tohto problému je možné na základe princípu dobrovoľnosti dosiahnuť transparentnosť a akceptovanie verejnosti“, povedal štátny tajomník MH SR Dušan Petrík.

Experti sa venovali aj implementácii smernice Rady 2011/70 týkajúcej sa bezpečného nakladania s rádioaktívnym odpadom a vyhoreným palivom. V súčasnosti sa členské štáty venujú príprave národného programu, ktorý by mal obsahovať opatrenia, plány a finančné náklady nakladania s rádioaktívnym odpadom a vyhoreným palivom. V tejto oblasti EK oznámila, že za týmto účelom pripravuje workshop začiatkom novembra 2014.

Témou programu zasadnutia fóra bola – Energetická bezpečnosť a rámec 2030 – podiel jadrovej energetiky na bezpečnej, konkurencieschopnej a udržateľnej energetickej budúcnosti „Tu by som chcel podčiarknuť, že je potrebné vykonať najprv dôslednú analýzu individuálnych následkov tejto politiky na národnej úrovni. Netreba však zabúdať i na definovanie kompenzačných mechanizmov a na opatrenia, ktorými sa zabráni úniku priemyslu za hranice EÚ. Ciele je potrebné dosahovať technologicky neutrálnym a nákladovo efektívnym spôsobom a to s mimoriadnym dôrazom na zachovanie konkurencieschopnosti európskeho priemyslu“, upozornil na záver štátny tajomník MH SR D. Petrík.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Orange Podcast roka 2024 oznamuje nominácie, začína sa hlasovanie verejnosti

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.