Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. novembra 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Štát vyhral ďalší dôležitý spor v kauze akcií Transpetrolu

BRATISLAVA 8. novembra (SITA) –

Krajský súd v Bratislave dňa 7. novembra 2012 rozhodol, že 3 spoločnosti okolo Ignáca Ilčišina nemôžu byť zapísané ako akcionári Transpetrolu.
Krajský súd v Bratislave dňa 7.11.2012 rozhodol o tom, že spoločnosti GAJUS, GABANA a TRADEUNION nemajú právo byť zapísané v zozname akcionárov spoločnosti TRANSPETROL. Zložitý spor o zápis do zoznamu akcionárov prebiehal od roku 2002. Po viac ako desiatich rokoch súd opäť potvrdil, že okrem štátu sa žiaden iný subjekt nemohol stať akcionárom strategického podniku. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, predstavuje však ďalší úspech štátu v tejto kauze.
„Každé jedno z týchto konaní je pre štát veľmi dôležité, pretože v každom z nich ide priamo alebo sprostredkovane o priznanie vlastníckych práv k akciám spoločnosti Transpetrol. Štát nemôže podceniť ani jedno z týchto konaní. Je nutné pravidelne kontrolovať na súdoch SR nové žaloby, ktoré skupina okolo Ilčišina môže kedykoľvek iniciovať. Štát sa v súčasnosti pokúša o vstup do niekoľkých konaní ktoré Ilčišinovci iniciovali priamo voči spoločnosti Transpetrol. Štát si tak zabezpečuje aktívne postavenie v týchto sporoch“, povedal minister hospodárstva Tomáš Malatinský a dodáva, túto v poradí už druhú významnú výhru považujem za veľmi kľúčovú v ochrane vlastníckych práv, ktoré v minulosti niekto chcel získať špekulatívnym spôsobom.
V súvislosti s mimoriadnym valným zhromaždením spoločnosti Transpetrol, ktoré sa uskutočnilo vo Vinnom jazere v roku 2009 a na základe ktorého sa podvodným spôsobom osoby okolo Ilčišina snažili o ovládnutie spoločnosti Transpetrol, podal štát žaloby o určenie, že toto zhromaždenie nebolo valným zhromaždením spoločnosti Transpetrol a že Ilčišin nie je predsedom predstavenstva spoločnosti Transpetrol. V oboch konaniach sa štátu podarilo dosiahnuť rozhodnutia v jeho prospech na prvom stupni, v súčasnosti prebiehajú v oboch veciach odvolacie konania.
Začiatkom júna 2010 vyniesol Najvyšší súd SR ďalšie priaznivé rozhodnutie pre štát. Týmto rozhodnutím právoplatne potvrdil rozsudok Krajského súdu v Bratislave o tom, že firma GAJUS nemala právo podať návrh na určenie neplatnosti uznesení valného zhromaždenia Transpetrolu, pretože nepreukázala, že je akcionárom tejto spoločnosti.
Ďalším úspechom štátu bolo rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktorý v máji 2011 zamietol žalobu spoločnosti Tradeunion o neplatnosť uznesení prijatých spoločnosťou Transpetrol. Uvedené rozhodnutie v súčasnosti ešte nie je právoplatné, keďže o podanom opravnom prostriedku v súčasnosti rozhoduje Najvyšší súd SR.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

me

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Nadácia SPP zverejnila výsledky programu Športuj aj ty!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.