Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. augusta 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: SR a Turecko podpísali memorandum o spolupráci v energetike

BRATISLAVA 20. augusta (SITA) –

Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský ako člen delegácie prezidenta SR Ivana Gašparoviča v Ankare, sa stretol s tureckým partnerom ministrom energetiky a prírodných zdrojov tureckej republiky Tanerom Yildizom. Ministri diskutovali o stave príprav a realizácie energetických projektov v uhoľnej oblasti Konya, na ktorých by mali participovať slovenské energetické spoločnosti. Hovorili aj o možnostiach rozvoja našich ekonomicko – obchodných vzťahov v kontexte záverov 2. zasadnutia medzivládnej komisie pre ekonomickú spoluprácu medzi Slovenskom a Tureckom, ktoré bolo v novembri v Ankare.

Pri tejto príležitosti slávnostne podpísali memorandum o porozumení a spolupráci v oblasti energetiky medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Tureckej republiky. “Chceme podporiť účasť slovenských subjektov na energetických projektoch v Turecku. Tomu sme chceli dať aj vládnu podporu,“ povedal v tejto súvislosti minister T. Malatinský. Podľa podpísaného memoranda majú obe krajiny spolupracovať napríklad v oblasti obnoviteľných zdrojov, výstavby vodných či tepelných elektrární alebo v jadrovej energetike. “Turecko je z dlhodobého výhľadu pre Slovensko bezpochyby zaujímavý a perspektívny trh. Ide o blízky a dosiahnuteľný trh aj pre malé a stredné podniky, pripomenul šéf slovenského rezortu hospodárstva.

V memorande strany deklarujú, že majú v úmysle podporovať rozvoj dvojstrannej vedeckej, technickej, technologickej, legislatívnej, administratívnej a obchodnej spolupráce v oblasti energetiky v súlade s ich zákonodarstvom a vnútornými predpismi. Ďalej strany súhlasia spoločne pracovať s cieľom podnietiť investície v oblasti energetiky v oboch krajinách alebo aj v tretích štátoch.

Preto budú strany presadzovať energetickú spoluprácu v nasledujúcich oblastiach: identifikácia obchodných príležitostí v oblasti obnoviteľných zdrojoch energie a energetickej účinnosti; povzbudzovať príslušné orgány oboch strán, vývojárov a investorov pracovať spoločne na propagácii projektov spoločného záujmu; výmena know-how, skúseností a znalostí v legislatívnych a regulačných záležitostiach v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a energetickej účinnosti; výmena skúseností s projektovaním a inžinieringom, prevádzkovaním jadrových elektrární, v ich údržbe, v jadrovej bezpečnosti, v rozvoji ľudských zdrojov, výskumno-vývojových aktivitách a informačných kampaniach; spoločný prieskum a rozvoj uhoľných baní; vzájomná výmena expertíz a skúseností s čistými uhoľnými technológiami; spoločná výstavba a prevádzkovanie tepelných elektrární; spoločná výstavba a prevádzkovanie vodných elektrární; navrhovanie a výroba turbín, generátorov a iného relevantného energetického príslušenstva.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Štatistiky dokazujú dôležitosť cestovného poistenia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.