Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. januára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Slovensko ako krajina dobrých nápadov na EXPO 2017

BRATISLAVA 11. januára –

Päť mesiacov zostáva do otvorenia výstavy EXPO 2017 v kazašskej metropole Astana. Od 10. júna sa tu celé tri mesiace bude prezentovať takmer 120 krajín vrátane Slovenska spolu s ďalšími dvoma desiatkami medzinárodných organizácií. Hlavným cieľom podujatia je demonštrácia úspechov v oblasti zelenej energie v rámci celého sveta ako predpokladu trvalo udržateľného rozvoja, zachovania prírodných systémov a udržania primeranej kvality životného prostredia. Charakter našej expozície na výstave vystihuje heslo Slovensko – krajina dobrých nápadov, skvelé myšlienky pre energiu budúcnosti.

„Chceme sa predstaviť ako krajina s vysoko rozvinutým priemyslom, ekonomicky zdravým podnikateľským prostredím, inovačným potenciálom, priateľskou obchodnou a investičnou klímou a vysoko vzdelanou pracovnou a vedeckou silou,“ popisuje zámery generálna komisárka expozície SR Patrícia Žáčiková. V oblasti energetiky má Slovensko ambíciu zaujať ponukou spolupráce pri výstavbe a modernizácii výrobných systémov, paroplynových elektrární a prenosových vysokonapäťových sietí. Ďalšími oblasťami sú využitie obnoviteľných zdrojov energie, tranzit ropy a zemného plynu a riešenie spoločných vedecko-výskumných úloh. „Výstava je ďalšou príležitosťou na pozitívne zviditeľnenie Slovenska, a to práve v krajine, ktorá sa nachádza v Strednej Ázii, hraničí s takými veľkými susedmi, ako Rusko a Čína a zároveň je členom Euroázijskej ekonomickej únie, čo otvára nové príležitosti pre hospodársku spoluprácu. Z historických a kultúrnych dôvodov je obchod v Kazachstane založený v prvom rade na osobných vzťahoch,“ zdôrazňuje P. Žáčiková.

Kazachstan získal nezávislosť 16. decembra 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu, je ekonomicky najrozvinutejšou krajinou z bývalých sovietskych stredoázijských krajín. Napriek pôvodným nie veľmi priaznivým prognózam hospodárskeho vývoja dosahuje za posledných 15 rokov v priemere rast 7 %. V najnovšom rebríčku Svetovej banky Doing Business sa umiestnil na 35. priečke. V rokoch 2005 – 2015 krajina prilákala investície v hodnote 226 miliárd dolárov, vrátane 66 miliárd z Holandska, 25 miliárd z USA a 16 miliárd z Francúzska; veľký kapitál pochádza aj z Číny. Krajina poskytuje stimuly a štátnu pomoc pre investorov, zahŕňajúce investičné dotácie, stabilnú legislatívu, daňové zvýhodnenie a liberálny menový režim.

Kazachstan je deviaty najväčší štát sveta, patrí medzi významných producentov ropy a plynu, disponuje zásobami prakticky všetkých nerastov, minerálov či vzácnych kovov. Celosvetovú popularitu získava nielen vďaka hospodárskemu úspechu a medzinárodným iniciatívam, ale aj prostredníctvom rozvoja cestovného ruchu. V celej krajine existuje niekoľko klimatických zón a nedotknuté kúty prírody: hornaté terény, lesy, stepi a jazerá. Od januára 2017 tu je zavedený bezvízový režim pre krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá zahŕňa aj Slovensko.

Obyvateľstvo Kazachstanu zahŕňa 100 národností a 17 náboženských vyznaní. V krajine je veľa lákadiel: historické pamiatky, jazerá, vysoké horstvá, Kaspické more či Aralské jazero. Už dávno o nej vedeli obchodníci z legendárnej Hodvábnej cesty. Poznajú ju slovenskí fanúšikovia Kontinentálnej hokejovej ligy vďaka tímu Barys Astana, aj slovenskí podnikatelia a vysokoškolskí učitelia. Lákavá je zimná extrémna turistika v severných oblastiach Kazachstanu, kde teplota klesne pod -50 stupňov a silný vietor dokáže zraziť človeka nadol. Existujú tu však aj celkom mierne pásma s rozvinutými zjazdovkami. Zaujímavosťou je najvyššie horské klzisko na svete «Medeo» v nadmorskej výške asi 1700 metrov nad morom v blízkosti Almaty – bývalého hlavného mesta Kazachstanu na juhu krajiny.

Odbor komunikácie MH SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Počet ľudí s nadrozmerným nosom na Slovensku náhle prudko narástol

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.