Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. apríla 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Reakcia na vyjadrenia ukrajinskej strany k reverznému toku

BRATISLAVA 4. apríla –

Rozhodnutie o realizácii, ako aj samotná realizácia projektu prepojenia medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou patrí plne do kompetencie prevádzkovateľov prepravnej siete v oboch krajinách. Ministerstvo hospodárstva SR pozorne sleduje prebiehajúce rokovania spoločností Eustream a UKRTRANSGAZ s Európskou komisiou a podporuje ich úspešný priebeh.

„Slovenská republika opakovane, a to ako vo vzťahu k ukrajinskej strane, tak aj Európskej komisii zdôraznila svoj pozitívny postoj k realizácii reverzného prepojenia slovenskej prepravnej siete s Ukrajinou. Spochybňovanie tejto pozície považujeme za nenáležité a kontraproduktívne“, povedal minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský na margo medializovaných správ ukrajinskej strany, že Slovensko nechce túto problematiku riešiť.

MH SR podporuje štandardný postup spoločnosti Eustream pri príprave spätného toku plynu, ktorého súčasťou je podpísanie memoranda o porozumení a prepojovacej dohody. V súčasnej etape je nevyhnutné sústrediť sa na technické aspekty riešenia možného spätného chodu plynu cez Slovenskú republiku. Pri ich príprave sa stráca cenný čas nepripravenosťou spoločnosti UKRTRANSGAZ na rokovania a podpis dokumentov, pripravovaných viac než rok z podnetu Európskej komisie.

„Je nevyhnutný štandardný spôsob prípravy reverzu, v súlade s pravidlami legislatívy EÚ tak, aby nebolo narušené plnenie doterajších záväzkov spoločnosti eustream, ktoré súvisia aj s prepravou plynu cez Slovenskú republiku Uvítali by sme vyššiu flexibilitu spoločnosti UKRTRANSGAZ pokiaľ ide o prípravu a účasť na rokovaniach v Bratislave, vedúcich k zavŕšeniu tohto procesu“, doplnil v tejto súvislosti minister hospodárstva SR T. Malatinský.

Slovenská strana podporuje rokovania prepravných spoločností o reverzných dodávkach plynu. Vo vzťahu k vyhláseniam ukrajinskej strany je potrebné zdôrazniť, že podľa informácií, spoločnosť Eustream, a.s., nezaznamenala žiadny záujem zo strany Ukrajiny navštíviť slovenské plynárenské objekty, ani kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch. „Verejné nepodložené vyhlásenia z politickej úrovne nenapomáhajú vzájomnej dôvere, sú kontraproduktívne a neurýchľujú riešenie, na ktorom majú záujem obe strany“, zdôraznil šéf slovenského rezortu hospodárstva T. Malatinský.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Už stačilo! Tesco rozširuje pomoc obetiam domáceho násilia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.