Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. novembra 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Rada ministrov obchodu v Bruseli

BRATISLAVA 29. novembra (SITA) –

V Bruseli zasadala Rada pre zahraničné záležitosti vo formáte ministrov obchodu. Slovensko zastupoval minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský. Ministri sa zaoberali zosúlaďovaním spoločnej legislatívy EÚ v oblasti obchodu s tretími krajinami s novým postupom vyplývajúcim z Lisabonskej zmluvy (ide o zmenu 35 predpisov, do ktorých je potrebné zakomponovať kontrolné mechanizmy členských štátov nad vykonávacími a delegovanými právomocami Európskej komisie) a prípravou nového predpisu EÚ o finančnej zodpovednosti spojenej so žalobami zahraničných investorov voči štátom EÚ v súvislosti s medzinárodnými investičnými dohodami.

Okrem toho ministri obchodu rokovali o aktuálnom stave rozpracovania obchodných dohôd s Kanadou, Singapurom a o pripravenosti štyroch krajín Južného Stredomoria (Maroko, Tunisko, Egypt a Jordánsko) na spustenie rokovaní o nových komplexných obchodných a investičných dohodách.

Z pohľadu Slovenska najdôležitejším výsledkom rokovania Rady je rozhodnutie o začatí vyjednávania obchodnej dohody s Japonskom. „Záujmom Slovenska je odstrániť rozsiahle netarifné bariéry, ktoré Japonsko uplatňuje v súčasnosti a ktoré prakticky znemožňujú vývoz niektorých druhov tovaru z EÚ do tohto teritória. Týka sa to aj bariér exportu automobilov (napr. prísna regulácia servisných opravovní, problematická certifikácia a typové schvaľovanie), ktoré sú hlavnou exportnou komoditou Slovenska. Som rád, že na základe našej požiadavky a niektorých ďalších krajín dohoda bude obsahovať aj mechanizmus ochrany európskeho trhu pred prípadným nadmerným dovozom áut z Japonska“, povedal po rokovaní minister hospodárstva SR T. Malatinský.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Personálne zmeny v predstavenstve 2024

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.