Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. septembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Ministerstvo hospodárstva SR poskytne podnikateľom v BSK 270-tisíc eur na vykonanie energetických auditov

BRATISLAVA 14. septembra –

Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou vyhlásilo 14. septembra 2017 druhú výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu vykonania energetických auditov mikro, malých a stredných podnikov (MSP) so sídlom v Bratislavskom kraji.

Energetické audity sú len prvým, ale v každom prípade prínosným krokom k úsporám energie. Umožňujú podnikateľom získať informácie, ako a do akej miery sú schopní ušetriť energiu a vďaka tomu aj náklady. Podľa toho sa budú môcť rozhodnúť, aké opatrenia sa im oplatí realizovať. „Cieľom tejto výzvy financovanej zo štátneho rozpočtu je znížiť energetickú náročnosť podnikov v Bratislavskom samosprávnom kraji, pre ktoré sú európske prostriedky v tejto oblasti nedostupné. V priebehu niekoľkých týždňov budú vyhlásené výzvy aj pre projekty v ostatných regiónoch. Podniky sa budú môcť uchádzať o podporu z európskych fondov zameranú na realizáciu úsporných opatrení vyplývajúcich z auditov,“ uviedol minister hospodárstva Peter Žiga.

V rámci výzvy pre podniky v BSK sú vyčlenené finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu vo výške 270 000 €. Podnikatelia môžu získať podporu až 85 % z celkových oprávnených výdavkov na audit, pričom najvyššia výška dotácie predstavuje 10 000 €. Audity je možné realizovať do 31. januára 2018. Žiadosti je možné podať do 31. októbra 2017.

Energetické audity, podporené dotáciou, môžu v súlade so zákonom č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti vypracovávať iba odborne spôsobilé osoby. Zoznam energetických audítorov je k dispozícii na internetovej stránke Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktorá výzvu administruje. Energetickí audítori aj na základe nameraných hodnôt spotreby energie a posúdenia reálnych možností priamo v konkrétnom podniku navrhujú súbor optimálnych opatrení s energetickým, ekonomickým a environmentálnym hodnotením.

V žiadosti o podporu v rámci aktuálnej výzvy je nutné uviesť stručnú informáciu o predmete a harmonograme auditu, doterajšej spotrebe a nákladoch na energiu, pridanej hodnote podniku, ako aj predpokladané oprávnené náklady na audit, z ktorých vyplynie výška dotácie. Samotné vyplnenie žiadosti nie je komplikované, ale konkrétne detaily súvisiace s rozsahom auditu je určite vopred vhodné konzultovať s odborníkmi.

Vďaka prostriedkom z výzvy môžu v Bratislavskom kraji nájsť spôsob ako ušetriť napríklad podnikatelia vo výrobných i obchodných prevádzkach, administratívnych priestoroch, ale aj prevádzkovatelia ubytovacích zariadení alebo poskytovatelia iných služieb. „Audity sú šanca aj pre podnikateľov, ktorí sa doteraz o náklady na energiu nezaujímali, lebo boli presvedčení, že opatrenia sú drahé a nemajú na ne prostriedky. Medzi odporúčaniami sa vždy nájdu aj riešenia, ktoré si vyžadujú minimálne náklady. V prípade potreby väčšej investície podnikateľ zase získa presnejšiu predstavu o jej výške i návratnosti,“ zdôraznila Svetlana Gavorová, generálna riaditeľka SIEA.

Mikro, malé a stredné podniky, ktoré chcú realizovať projekty v mimobratislavských regiónoch, sa budú môcť zapojiť do výzvy vyhlásenej v najbližších týždňoch zameranej na realizáciu energetických auditov, ale aj opatrení, ktoré z nich vyplývajú. Na výzvu je vyčlenených 40 miliónov €. Minimálna výška podpory bude 20 000 €, maximálna 200 000 €, ďalšie základné podmienky sú uvedené v zverejnenej schéme pomoci. Pre veľké podniky SIEA pripravuje výzvu zameranú len na realizáciu opatrení vyplývajúcich z auditov, samotné audity musia veľké podniky realizovať z vlastných prostriedkov, keďže tieto sú pre nich povinné. Výzva by mala byť vyhlásená v najbližších mesiacoch s celkovou sumou 50 miliónov €. Obe výzvy pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktoré riadi Ministerstvo životného prostredia.

Odpovede na prípadné otázky poskytne SIEA.

Znenie výzvy pre BSK
http://www.siea.sk/energeticke-audity-msp-v-bsk/
Zoznam energetických audítorov
http://www.siea.sk/zoznam-energetickych-auditorov/
Schéma podpory na vypracovanie energetických auditov a realizáciu opatrení vyplývajúcich z energetických auditov v podnikoch (schéma pomoci de minimis) v rámci OP KŽP
http://www.op-kzp.sk/obsah-dokumenty/schema-podpory-na-vypracovanie-energetickych-auditov-a-realizaciu-opatreni-vyplyvajucich-z-energetickych-auditov-v-podnikoch-schema-pomoci-de-minimis/

Odbor komunikácie MH SR

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Knižné novinky. 5 skvelých tipov pre mužov, ženy aj deti

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.