Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. decembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Ministerská konferencia WTO na Bali

BRATISLAVA 2. decembra (SITA) –

Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský sa (3.- 6. december 2013) zúčastní na ministerskej konferencií Svetovej obchodnej organizácie (World Trade Organization – WTO) na Bali. Na 9. konferencii WTO budú ministri diskutovať o Dohode o uľahčovaní obchodu (Trade Facilitation Agreement – TFA).

Cieľom je zjednodušiť a zefektívniť realizáciu medzinárodného obchodu najmä s menej rozvinutými krajinami. Rokovania o TFA sa sústreďujú na vyjasnenie a zlepšenie niektorých aspektov ako napríklad clá v obchode, sloboda tranzitu či pravidiel o pôvode tovaru.

Ďalšou témou je liberalizácia obchodu s agropotravinárskymi komoditami. Hlavnými oblasťami negociácií sú tri parametre a to prístup na trh, vývozná súťaž a domáce podpory. Napriek tomu, že EÚ v súčasnosti neposkytuje žiadne vývozné subvencie (v súlade so Spoločnou poľnohospodárskou politikou EÚ sú ponechané len pre prípady krízových situácií), ich definitívne odstránenie je možné len v prípade vyváženosti v rámci celého balíka. Preto Slovensko a vyspelé krajiny zdôrazňujú, že v prípade vývoznej súťaže je jediným akceptovateľným riešením forma politickej deklarácie, ktorá sa bude týkať ďalšieho nezvyšovania vývozných subvencií nad rámec existujúcich záväzkov EÚ vo WTO.

Ministri sa budú zaoberať aj rozvojovými aspektmi. Zámerom je väčšie zapojenie rozvojových a najmenej rozvinutých krajín do mnohostranného obchodného systému, ktoré by im pomohlo v ekonomickom rozvoji prostredníctvom obchodu. Záujem je aj o výraznejšie rozšírenie obchodu Juh – Juh (t.j. medzi samotnými rozvojovými krajinami), ktorý môže pozitívne ovplyvniť rast ich ekonomík.

Účasť ministra T. Malatinského na konferencii WTO je vhodnou príležitosťou na stretnutie so svojim rezortným kolegom, ministrom – koordinátorom pre ekonomické záležitosti Indonézskej republiky Hatta Rajasom, s ktorým minister T. Malatinský rokoval už minulý rok v Jakarte. Máme záujem o indonézske investície do ekonomiky SR o zakladanie spoločných podnikov a vzájomnú spoluprácu pri prenikaní na tretie trhy. Priestor pre ďalší rozvoj spolupráce vidím v podpore a rozvoji spolupráce v cestovnom ruchu“, pripomenul minister T. Malatinský.

Partneri by mali diskutovať aj o spolupráci v oblasti energetiky. Ide najmä o dohody týkajúce sa výstavby elektrární s participáciou slovenských firiem na indonézskych ostrovoch Batam a Lombok. Konkrétne ide o dohodu na výstavbu elektrárne 2×60 MW na ostrove Batam medzi slovenskou firmou Istroenergo Levice a indonézskym partnerom, ako aj výstavbu elektrárne 2×300 MW vrátane rozvodnej siete (uvedený projekt zabezpečí prepojenie elektrickej siete medzi indonézskym ostrovom Batam a Singapurom). Ďalej je tu možná spolupráca pri výstavbe cementární (v minulosti sme dodali cementáreň pre Sulawesi) a výrobe pneumatík.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Kalamitu v lesoch zvládneme, ak budeme postupovať v súlade s vedeckými poznatkami

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.