Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. novembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Minister hospodárstva Pavol Pavlis v Kórejskej republike

BRATISLAVA 12. novembra –

Minister hospodárstva, Pavol Pavlis sa v rámci druhého dňa pracovnej cesty v Kórejskej republike stretol s predstaviteľmi Hyundai Mobis a SAMSUNG Electronics

Minister hospodárstva, Pavol Pavlis dnes pokračoval vo svojej zahraničnej pracovnej ceste v Soule a počas druhého dňa absolvoval stretnutie s vedením spoločností Hyundai Mobis a SAMSUNG Electronics. Kórejským partnerom odprezentoval aktuálne a pripravované zmeny v podnikateľskom prostredí s cieľom motivovať investorov, aby plánovali ďalšie investície na Slovensku. Jednou z hlavných priorít ministra hospodárstva po nástupe do funkcie je totiž zlepšenie podnikateľského prostredia a aktívne vyhľadávanie nových investorov, ako aj tvorba nových pracovných miest.

Minister zároveň zdôraznil, že slovenskú stranu veľmi mrzí, že prišla o poslednú významnú investíciu spoločnosti Hyundai Mobis, a preto uistil prezidenta spoločnosti Hyundai Mobis, (ktorý pôsobil v minulosti aj na Slovensku), že „chcem ako šéf rezortu urobiť všetky zmeny a opatrenia, aby sa v budúcnosti takáto situácia nezopakovala a, aby Slovensko takéto významné investície získalo.“ Práve strata tejto investície bola jedným z dôvodov, prečo sa pripravil balíček opatrení na zlepšenie investičného prostredia. Napríklad skrátenie schvaľovacieho procesu investičných stimulov na tri mesiace, odstránenie komplikácie, že spoločnosť nemôže požiadať pomoc, ak už niekto zo skupiny o ňu požiadal, možnosť čerpať hotovostný grant, či zvýšenie intenzity pomoci v Žilinskom kraji z 25 % na 35 %.

Dôležité sú aj opatrenia v oblasti R&D, kde chceme hlavne čerpať z fondov Európskej únie podporu na výskum. Spoločnosť Hyundai Mobis od roku 2004 preinvestovala na Slovensku 230 miliónov €, pričom ako uviedol prezident spoločnosti Myung-Chul Chung, „v tomto roku sme na Slovensku preinvestovali takmer 13 miliónov € a v roku 2015 máme naplánované preinvestovanie až 21 miliónov €. V roku 2015 by tak na Slovensku mohlo vzniknúť viac ako 100 nových pracovných miest.“ Vedenie Hyundai Mobis sa zajímalo aj o dostavbu diaľnice zo Žiliny do Českej republiky. Minister hospodárstva druhú stranu informoval, že s výstavbou diaľničného prepojenia medzi Žilinou a Ostravou sa už začalo a dokončené by malo byť do dvoch rokov.

Na stretnutí v spoločnosti Samsung Electronics minister Pavlis opätovne odprezentoval pripravované zmeny v investičnom prostredí, pričom neopomenul, že už v minulosti boli spoločnosti Samsung poskytnuté všetky dostupné formy podpory. Ak sa však spoločnosť rozhodne na Slovensku opäť investovať, „sme pripravení podporiť túto investíciu opätovne a v prípade Nitrianskeho kraja sme zvýšili intenzitu pomoci zo súčasných 10 % na 20 %“. Spoločnosť Samsung Electronics preinvestovala v tomto roku na Slovensku 10 miliónov €, pričom zamestnáva priamo 3 400 ľudí a nepriamo do 10 000. Vedenie spoločnosti SAMSUNG Electronics sa zaujímalo o podporu výskumu a vývoja a možnostiach zníženia poplatkov TPS. Minister ich ubezpečil, že cena poplatkov bude predmetom rokovaní po schválení štátneho rozpočtu, pretože trápi viacerých podnikateľov.

Komunikačné oddelenie
Ministerstvo hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Skvelý nový svet máme na dosah. Politika ale musí ísť bokom

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.