Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. novembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Kórejské investície majú potenciál rastu a rozvoja

BRATISLAVA 26. novembra (SITA) –

Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský včera v Soule rokoval s vedením spoločnosti Samsung Electronics. Kórejská spoločnosť Samsung Electronics má na Slovensku v Galante najväčší závod na výrobu LED televízorov v Európe.

Minister T. Malatinský s viceprezidentom Samsung Electronics Homoon Kangom diskutoval o možnostiach ďalšej spolupráce najmä v oblasti inovácii, vedy a výskumu. „Samsung je vo svete symbolom pre inovácie. Preto je Ministerstvo hospodárstva SR pripravené na spoluprácu aj v tejto oblasti. Iba prostredníctvom inovácií môžu podniky neustále napredovať a udržovať si svoje postavenie v rámci globalizovaného trhu“, povedal v tejto súvislosti minister T. Malatinský.

Homoon Kang vyjadril veľkú spokojnosť s investíciou na Slovensku, ktorá sa stala významnou výrobnou základňou pre európsky trh a zároveň vyjadril ochotu rokovať o ďalšej možnej spolupráci. Samsung Electronics na Slovensku vytvára so svojimi dodávateľmi takmer 10-tisíc pracovných miest a je lídrom elektrotechnického priemyslu na Slovensku. V súčasnosti je produkcia na Slovensku zameraná na výrobu najmodernejších LED televízorov, ktorá umožňuje sledovať obraz v 3D rozlíšení s inteligentným SMART rozhraním. Od augusta tohto roka spoločnosť vyrába prémiové modely UHD s 85-palcovou uhlopriečkou a 4-násobným HD rozlíšením, ale aj unikátne OLED televízory so zakriveným displejom pre dokonalejší obraz. V priebehu niekoľkých rokov sa galantský podnik stal najväčším výrobným závodom spoločnosti Samsung v Európe. Výroba najmodernejších modelov posilňuje pozíciu závodu v rámci spoločnosti, ktorý v októbri tohto roka vyrobil 1 milión televízorov. Celkovo za desať rokov vyrobila spoločnosť Samsung Electronics Slovakia 60 miliónov produktov a preinvestovala viac než 400 miliónov eur.

Podľa Výskumného centra Európskej komisie je spoločnosť Samsung Electronics celosvetovo na druhom mieste v objeme investícií do výskumu a inovácií s objemom 8,3 mld. Eur v roku 2012. V rámci jej pôsobenia na Slovensku prispieva k vytváraniu vhodných podmienok pre rozvoj investícií do vedy, výskumu a inovácií v SR.

Minister T. Malatinský rokoval aj so zástupcami spoločnosti Kia Motors. Viceprezident kórejskej automobilky Hyun-geun Lee ocenil podnikateľské aktivity slovenského závodu pri Žiline a poďakoval za podporu. V tejto súvislosti naznačil aj možnosti užšej spolupráce s českým závodom Hyundai.

„Jednou z hlavných tém s investormi bolo riešenie možnosti zapojenia slovenských firiem do portfólia dodávateľov a subdodávateľov v rámci výroby. Som presvedčený, že je na Slovensku dostatok firiem, ktoré dokážu v konkurenčnom prostredí byť dodávateľmi pre tieto veľké výrobne spoločností v oblasti potrebných komponentov. Cieľom mojich rokovaní je aby sa zvážila aj takáto možnosť a otvorili sa príležitosti pre podporu malých a stredných podnikateľov na Slovensku. Môžem vyjadriť presvedčenie, že táto myšlienka a možnosti boli prijaté zo strany vrcholových predstaviteľov“, povedal minister T. Malatinský.

Výrobný závod pri Žiline zamestnáva približne 3800 ľudí a v regióne patrí medzi najväčších zamestnávateľov. V minulom roku vyrobil 292 050 automobilov a 464 467 motorov, čo predstavovalo rekordnú produkciu. Závod v rámci trojzmennej prevádzky dosiahol rekordnú produkciu vďaka spusteniu sériovej výroby nových modelov Kia cee’d a Sportswagon. Firma produkuje aj mimoriadne obľúbené SUV Kia Sportage a rodinné MPV Kia Venga. Vedenie spoločnosti očakáva, že vďaka využitiu plnej výrobnej kapacity v tomto roku po prvý krát na Slovensku vyrobí viac ako 300 000 automobilov.
Minister T. Malatinský dnes rokoval s viacerými potenciálnymi novými investormi v rámci Kórejsko-slovenského obchodného fóra. „ V tejto chvíli nemôžem byť konkrétny, ale črtá sa investícia , ktorá by mohla byť prínosom pre Slovensko“ , povedal po rokovaní minister T. Malatinský. Ďalej sa minister stretol s primátorom Busanu ( druhé najväčšie mesto v J. Kórei – cca 3mil. obyvateľov) a spolu s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom otvoril honorárny konzulát Slovenskej republiky v Busane. „Otvorenie honorárneho konzulátu u jedného z najvýznamnejších hospodárskych partnerov je vždy udalosťou. Honorárny konzulát je hmatateľným dôkazom rozvoja hospodárskych vzťahov medzi našimi krajinami a symbolom obojstranného presvedčenia o ich perspektívnej budúcnosti“, povedal v tejto súvislosti minister T. Malatinský.
Pracovnú návštevu minister ukončí v stredu (27.11.2013) rokovaním s vedením spoločnosti Hyundai Mobis, ktorá kooperuje so spoločnosťou Kia Motors. Mobis, jeden z najväčších kórejských dodávateľov pre automobilový priemysel, sídli spoločne s Kia Motors Slovakia pri Žiline, kde kompletizuje 4 typy auto-modulov.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami AURES Holdings sa pripravuje na elektromobilitu, má stratégiu aj nový tím

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.