Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. októbra 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Jednotný trh EÚ je pre občanov Slovenska prínosom

Bratislava 22. októbra – V aule Ekonomickej univerzity (Dolnozemská cesta 1) sa pod záštitou ministra hospodárstva SR Tomáša Malatinského uskutočnila konferencia o jednotnom trhu Európskej únie. Konferenciu zorganizovalo Zastúpenie EK na Slovensku pri príležitosti 20. výročia vzniku jednotného trhu Únie. Konferencia súčasťou celoeurópskej série podujatí v rámci týždňa jednotného trhu, ktorý prebieha vo všetkých členských štátoch EÚ. Na konferencii vystúpil aj podpredseda Európskej komisie a komisár pre vnútorný trh a služby Michel Barnier.

Hlavnou témou konferencie je vznik a vývoj jednotného trhu, oblasti bez vnútorných hraníc, v ktorej je zaručený voľný pohyb tovaru, osôb, služieb, kapitálu a prínosy pre občanov. Obmedzenia v obchodovaní a voľnej hospodárskej súťaži medzi členskými štátmi sa postupne eliminovali a výsledkom je zvýšenie životnej úrovne. „Aj na Slovensku je jasne citeľný vplyv jednotného trhu na občana, čo môžem dokumentovať napríklad na telekomunikačných poplatkoch, ktoré sa znížili takmer o polovicu, ceny leteniek klesli v priemere o 40 % a klesli aj ceny elektrickej energie a plynu.“, povedal minister hospodárstva, a dodáva „nastavením jednotných pravidiel sa umožnil vstup investorov na Slovensko a rovnako slovenským vývozcom umožňuje naplno profitovať z výhod vnútorného trhu EÚ. Firmy môžu ponúkať svoje výrobky v krajinách EÚ bez prekážok a práva občanov Slovenska sú chránené rovnako ako práva občanov iných členských krajín Únie. Za dôležité považujem aj vzájomné otvorenie trhov EÚ a tretích krajín s čo najmenším množstvom administratívnych prekážok. To podporí ekonomický rast a zamestnanosť na oboch stranách. A to je potrebné na zvýšenie konkurencieschopnosti celej Európskej únie.“

Európska komisia už 3. 10. 2012 zverejnila oznámenie „Akt o jednotnom trhu II“ (Single Market Act II), ktorý sa zameriava na štyri kľúčové oblasti s vysokým potenciálom rastu – posilnenie mobility občanov a podnikateľov, integrácia jednotného trhu sieťových odvetví, digitálny jednotný trh a sociálna súdržnosť. Na posilnenie mobility je kľúčovou iniciatívou zefektívnenie fungovania databázy EURES (ponuka a dopyt práce) a riešenie otázky insolventnosti podnikov. V oblasti sieťových odvetví ide najmä o vytvorenie fungujúceho jednotného trhu s energiou, zníženie fragmentácie leteckej prepravy, liberalizáciu železničných služieb a zníženie byrokracie pri námornej preprave tovarov v rámci EÚ. V digitálnej agende budú prioritou platobné služby (na podporu online obchodovania) a zníženie nákladov na širokopásmový internet. V oblasti sociálnej súdržnosti sú opatrenia zamerané na zvýšenie dôvery spotrebiteľov cez zvýšenie bezpečnosti výrobkov a opatrenia na zlepšenie prístupu občanov k bankovým účtom.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

mo

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Centrálny depozitár cenných papierov vytvára jednotný zdroj informácií pre kapitálový trh

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.