Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. februára 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR : Finančnú náročnosť projektov nie je možné porovnávať

BRATISLAVA 24. februára –

V projektoch podporených z Operačného programu konkurencieschopnosť a hospodársky rast (OP KaHR) sú prostriedky vyčlenené na investície do hmotného majetku, ktoré umožnia rast firmy a následne aj vytváranie pracovných miest, ktoré sú dlhodobo udržateľné.

„Toto je zásadný rozdiel oproti dotačným mechanizmom, v ktorých sa nové pracovné miesta podporujú len priamo a to len na určitú dobu. Preto finančnú náročnosť projektov patriacich do rozdielne zameraných opatrení , či dokonca programov, nie je možné porovnávať. Tvrdenia pána poslanca považujem za účelové a vysoko neprofesionálne“, povedal minister T. Malatinský na margo tlačovej besedy nezaradeného poslanca NR SR. M. Beblavého.

Cieľom OP KaHR je v prvom rade rast konkurencieschopnosti podnikov prostredníctvom podpory opatrení, ktoré majú potenciál tento cieľ splniť. Tvorba pracovných miest v rámci OP KaHR nikdy nebola predmetom priamej podpory, t.j. zdroje OP KaHR nie sú určené na priame financovanie napr. miezd, odvodov a pod. na strane zamestnávateľa. Naopak, pracovné miesta sa prostredníctvom intervencie programu tvoria prostredníctvom investície do rastu firmy (napr. financovanie hnuteľného majetku – stroje, technológie a pod.). „Je absolútne neprofesionálne a neznalé problematiky vyhodnocovať nákladovosť na jedno nepriamo vytvorené pracovné miesto prostredníctvom pomeru počtu vytvorených pracovných miest na celkovej výške investície na nákup hnuteľného majetku. Iná je situácia v OP Zamestnanosť a sociálna inklúzia, ktorého zdroje sú určené práve na priamu podporu pracovných miest. Je teda logické, že tieto náklady budú nižšie, ako je to v prípade napr. nákupu špičkovej inovatívnej technológie“, doplnil minister T. Malatinský.

Miera nezamestnanosti v oblasti realizácie projektu bola len jedným z výberových kritérií projektov. Systém poskytovania príspevkov prostredníctvom každej výzvy vyhlásenej za účelom podpory MSP a mladých nezamestnaných zohľadňoval sociálny (výšku nezamestnanosti), regionálny (výška prostriedkov z OP do jednotlivých regiónov SR) aspekt a tiež aspekt výšky podpory na jedno vytvorené pracovné miesto a vytvorené pracovné miesto pre mladého nezamestnaného človeka do 29 rokov. Podmienkou pre získanie podpory bola aj povinnosť podnikateľa zamestnať minimálne jedného mladého nezamestnaného človeka do 29 rokov, pričom každé vytvorené miesto v rámci projektu musí byť udržané minimálne 5 rokov. V prípade žiadostí o štátnu pomoc budú musieť podnikatelia pokryť minimálne polovicu z oprávnených výdavkov na projekty z vlastných zdrojov.

Celkovo bolo v rámci iniciatívy na podporu MSP a zamestnávanie mladých ľudí predložených v troch výzvach 1 362 projektov v sume takmer 600 mil. Eur s potenciálom vytvoriť až 2 800 nových a predovšetkým dlhodobo udržateľných miest, z toho 1 570 pre mladých nezamestnaných.

K informáciám týkajúcim sa konkrétnych schválených projektov uvádzame, že k dnešnému dňu nebola ani jednému prijímateľovi v rámci predmetnej výzvy vyplatená žiadna časť prostriedkov. Poskytovanie príspevku sa realizuje na základe tzv. refundácie, t.j. až po tom, čo prijímateľ riadne vydeklaruje bezchybne vykonané verejné obstarávanie a samozrejme zrealizovanie a úhradu jednotlivých výdavkov dodávateľovi.

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Inžinierska cena 2022/2023 – Poznáme víťaza najlepšej diplomovej práce Vzrušujúca a dobrodružná historická romanca Tajomné dedičstvo

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.