Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. januára 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Exportné fórum 2013

BRATISLAVA 29. januára (SITA) –

Exportné fórum 2013 – ako robiť obchod so svetom

Bratislava (29.1.2013) – Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) zorganizovala v gescii a na pôde MH SR konferenciu pod názvom „Exportné fórum 2013“. Cieľom stretnutia je priblížiť malým a stredným podnikateľom možnosti zvýšiť vývoz a predstaviť nové možnosti obchodovania so svetom. Odborníci budú diskutovať o podpore exportérov zo strany štátu, predstavia prípadové štúdie, ako aj marketingové nástroje na podporu predaja. Podujatie otvoril štátny tajomník MH SR Pavol Pavlis, podľa ktorého patrí podpora exportu aj v súčasnej dobe medzi aktuálne témy Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Rezort už pripravil „Program podpory zahraničného obchodu na rok 2013“. „Pri jeho tvorbe sme spolupracovali s rezortmi zahraničných vecí, financií, pôdohospodárstva a tiež s ďalšími inštitúciami, napríklad EXIMBANKA SR, SOPK, SARIO a NADSME. Považujeme ho za východisko pre vypracovanie strategického materiálu „Stratégia podpory exportu SR na obdobie 2014 – 2020“, ktorý musí rezort predložiť na rokovanie vlády najneskôr do konca októbra 2013. V tomto materiáli budú v súčinnosti s Radou vlády SR pre podporu exportu a investícií, podrobnejšie rozpracované jednotlivé aspekty podpory exportu za účasti zainteresovaných rezortov a ďalších inštitúcií na podporu exportu a podnikania“, pripomenul štátny tajomník MH SR P. Pavlis. Významnou ambíciou MH je predovšetkým zmena teritoriálneho zamerania slovenského exportu. V súčasnosti sú destináciou pre asi 85% slovenských výrobkov krajiny EÚ. „Túto závislosť je treba znížiť a preto sa MH a SARIO budú prioritne zameriavať na vyhľadávanie nových odbytísk pre výrobky zo Slovenska – najmä na Áziu, krajiny Perzského zálivu, SNŠ a Balkánu“, dodal štátny tajomník MH SR P. Pavlis. Ostatné štatistiky ukazujú, že táto snaha rezortu hospodárstva začína prinášať pozitívne výsledky. „Čísla za prvých 10 mesiacov roku 2012, ktoré sú zatiaľ dostupné, ukazujú, že vývoz vzrástol o 11 % oproti porovnateľnému obdobiu predchádzajúceho roka. Dovoz za rovnaké obdobie vzrástol o 6 %. Naša obchodná bilancia tak vykázala historicky najvyšší prebytok 3,1 mld. EUR. Dôvodom úspechu je orientácia našich exportérov aj na mimoeurópske teritória. V tomto smere najväčšie nárasty zaznamenal náš vývoz do Japonska, USA, Ruska, Číny a Taiwanu“, konštatoval v tejto súvislosti minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.

Stratégia by sa mala zaoberať podporou exportu zo zdrojov štátneho rozpočtu, výraznejšou teritoriálnou diverzifikáciou exportu a najmä identifikáciou cieľovej skupiny existujúcich a potenciálnych exportérov, z okruhu malého a stredného podnikania. Nezanedbateľnou úlohou je aj lepšia propagácia Slovenska napríklad na Svetovej výstave EXPO Miláno 2015 či počas Slovenského predsedníctva EÚ v roku 2016. Na záver vystúpenia štátny tajomník P. Pavlis vyjadril nádej, že na podujatí odznejú viaceré konkrétne podnety, ktoré budú vhodným námetom pri tvorbe Stratégie podpory exportu na obdobie 2014 – 2020.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;mo

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami SARIO priniesla tisícky pracovných miest a pomohla stovkám slovenských firiem exportovať

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.