Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. decembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Exportéri správne pochopili krízu

BRATISLAVA 13. decembra –

T. Malatinský: Exportéri správne pochopili krízu ako výzvu a produkty uplatnili na tretích trhoch

Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský sa dnes stretol s najväčšími exportérmi na Slovensku. Cieľom podujatia, ktoré zorganizovalo MH SR spolu s MZV a EZ SR, bolo oboznámenie sa so situáciou v exportných podnikoch a priblíženie možností na podporu slovenského exportu.

Slovensko je otvorená ekonomika, ktorej konkurenčná schopnosť je výrazne závislá na predaji tovarov do zahraničia. Obchodná bilancia zahraničného obchodu Slovenska v minulom roku dosiahla 3 609,2 mil. €. Je to najvyššia hodnota v doterajšej histórii Slovenskej republiky. „Slovenský obchod zaznamenal mimoriadny úspech v období, kedy v dôsledku aktuálnej ekonomickej krízy slovenská ekonomika v roku 2012 rástla pomalším tempom oproti roku 2011. Vážení exportéri, správne ste pochopili krízu ako výzvu a svoje produkty ste uplatnili na tretích trhoch. Najväčší nárast v roku 2012 zaznamenal vývoz do krajín Európy mimo EÚ27, Afriky, Ázie a Ameriky“, konštatoval šéf slovenského rezortu hospodárstva T. Malatinský.

K ťahúňom exportu a celej ekonomiky Slovenska patrí priemyselná výroba. Na tvorbe slovenského HDP má najväčší 30 %-ný podiel priemysel. Takže rastový potenciál Slovenska v prvom rade závisí na tomto segmente hospodárstva. Základným pilierom rozvojového potenciálu priemyslu na Slovensku je automobilová výroba. „Tá v minulom roku zaznamenala mimoriadny rast. Na Slovensku bolo v roku 2012 celkovo vyrobených 926 555 automobilov. To je v prepočte 171 automobilov na tisíc obyvateľov. A v tomto roku očakávame podobné a možno aj lepšie čísla“, pripomenul minister T. Malatinský.

Napriek dobrým výsledkom slovenská priemyselná výroba potrebuje výrazne inovovať tak, aby sa v prvom rade zvýšilo zhodnotenie materiálov a energií. „Najväčšou výzvou v oblasti inovácii, pred ktorou Slovensko i celá EÚ stojí, je slabá orientácia na využitie výsledkov výskumu a vývoja a ich následné pretvorenie do nových ekonomických a spoločenských hodnôt. Veda, výskum a inovácie patria, podľa nášho názoru, k rozhodujúcim predpokladom ďalšieho rozvoja a rastu. Veď iba pomocou inovácií môžu podniky neustále napredovať a udržovať si svoje postavenie v rámci trhu“, doplnil T. Malatinský.

Exportérom ďalej priblížil Návrh opatrení v hospodárskej politike na podporu hospodárskeho rastu, ktorý obsahuje viac ako 100 opatrení na podporu hospodárskeho rastu Slovenska. Opatrenia sú v súlade s hospodárskymi prioritami programového vyhlásenia vlády a jedna z prioritných oblastí je venovaná práve opatreniam na podporu exportu. „Zámerom je diverzifikácia exportu uzatváraním nových dohôd o voľnom obchode, podpora exportnej výkonnosti SR zapojením slovenských subjektov do medzivládnych a medzirezortných komisií, podpora medzinárodnej propagácie slovenských firiem či zriadenie zahraničných zastúpení Slovenskej agentúry pre rozvoj investícii a obchodu“, uviedol minister T. Malatinský

Tieto opatrenia sú začlenené aj do širšieho rámca pripravovanej Stratégie vonkajších ekonomických vzťahov Slovenskej republiky na obdobie 2014-2020. Tá už bola prerokovaná v Rade vlády SR na podporu exportu a investícií ako aj v Hospodárskej a sociálnej rade SR. Stratégia má predovšetkým za cieľ určiť smerovanie proexportnej politiky v nasledujúcich rokoch. „Stratégia bola vypracovaná aj v súčinnosti s predstaviteľmi podnikateľskej sféry, zastúpenej Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou, Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení, Republikovou úniou zamestnávateľov a Klubom 500. Dovoľte mi i touto cestou vyjadriť poďakovanie za ich cenné vstupy a podnety a zároveň vyjadriť aj presvedčenie, že takto vypracovaná stratégia nájde uplatnenie v širších radoch podnikateľskej obce“, uzavrel minister T. Malatinský a exportérom zaželal veľa úspechov aj v budúcom roku 2014.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami K Memorandu Pro Export sa postupne pridávajú významné podnikateľské združenia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.