Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. júna 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: 6. stredoeurópsky plynárenský kongres

BRATISLAVA 13. júna (SITA) –

Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský vystúpil na 6. stredoeurópskom plynárenskom kongrese v Bratislave. Tento rok si Slovensko pripomína dve významné výročia – 100 rokov od realizácie prvého hĺbkového vrtu na ropu a zemný plyn a 40 rokov od uvedenia do prevádzky prvého podzemného zásobníka zemného plynu. Preto sa aj podujatie, na ktorom sa každoročne podiaľa Slovenský plynárenský a naftový zväz a ktorého sa zúčastňujú plynárenské spoločnosti V4 a organizácii z Rakúska, Francúzska, Holandska, Ruska a Ukrajiny, nieslo v znamení týchto výročí.

100 rokov od prvého vrtu, ktorý je možné označiť za začiatok ťažby ropy a zemného plynu, znamenal pre slovenské plynárenstvo významný medzník. Z pohľadu celkovej spotreby plynu na Slovensku predstavujú ťažené objemy len malé percento, sú zaujímavé z obchodného hľadiska predovšetkým pre menších dodávateľov plynu. „Na základe dostupných informácii je možné konštatovať, že ak nebudú objavené nové ložiská, domáca ťažba plynu bude v nasledujúcich rokoch klesať. Avšak geologické podmienky sú na Slovensku dostatočne priaznivé na to, aby umožnili vybudovanie podzemných zásobníkov s dostatočnou uskladňovacou kapacitou. Poloha zásobníkov prispieva k zatraktívneniu prepravného koridoru plynu cez Slovensko“, povedal minister hospodárstva SR T. Malatinský. Od uvedenia prvého objektu zásobníkov do prevádzky pred 40 rokmi sa uskladňovacia kapacita ich postupným vybudovaním zvýšila z niekoľkých stoviek miliónov m3 na súčasných bezmála 3 miliardy m3. Aktuálny pomer celkovej spotreby plynu k us
kladňovacej kapacite zásobníkov radí Slovensko na popredné miesto v EÚ.

Minister ďalej spomenul úlohu zásobníkov pri vyrovnávaní sezónnych rozdielov v spotrebe, ale najmä ako najvýznamnejšieho nástroja pre bezpečnosť dodávok plynu. Práve táto otázka sa stala stredobodom záujmu po prekonaní plynovej krízy v roku 2009 nielen u nás, ale aj na úrovni EÚ. Na základe toho boli realizované riešenia alternatívnych možností dodávok plynu, predovšetkým dobudovanie vzájomných prepojení so susednými krajinami, aby bolo možné dopraviť plyn z rôznych strán a smerov. „Práve tu je obrovský priestor na spoluprácu v stredoeurópskom regióne a na aktivity krajín V4 s cieľom definovať spoločné projekty zvyšujúce energetickú bezpečnosť. Projekty, ktoré významne prispeli k zvýšeniu úrovne bezpečnosti dodávky plynu, sú riešenia reverzného toku plynu z Českej republiky a z Rakúska, ako aj koncept výstavby nového prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom“, doplnil minister T. Malatinský.

Energetickú bezpečnosť vníma minister ako zásadný problém krajiny a ako integrálnu súčasť národnej bezpečnosti. Energetika je kľúčovým sektorom pre rozvoj a životaschopnosť národného hospodárstva. „Slovensko bude preto naďalej zintenzívňovať činnosti na národnej a medzinárodnej úrovni v záujme maximalizácie všetkých potrebných opatrení, ktoré zabezpečia trvalo udržateľný rozvoj v energetike. Toto bude aj obsahom novej energetickej politiky, ktorú rezort hospodárstva intenzívne pripravuje“, poznamenal šéf slovenského rezortu hospodárstva. Na záver vyjadril presvedčenie, že kongres je vhodnou platformou na prezentáciu tém a názorov, ktoré prispejú k objasneniu otvorených otázok slovenského plynárenstva.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

su

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Danone Slovensko získalo certifikát B Corp, čo predstavuje významný míľnik pre udržateľné podnikanie na Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.