Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. júna 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: 5. zasadnutie zmiešanej komisie medzi SR a Srbskou republikou

BRATISLAVA 12. mája (SITA) –

Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský a ministerka energetiky, rozvoja a ochrany životného prostredia Srbskej republiky Zorana Mihajlović ako spolupredsedovia 5. zasadnutia zmiešanej komisie medzi Slovenskom a Srbskou republikou pre hospodársku spoluprácu podpísali (11. 6. 2013) protokol, ktorý ukončil dvojdňové rokovania zástupcov jednotlivých rezortov a predstaviteľov podnikateľskej sféry v Belehrade. Do uvedeného protokolu boli zahrnuté závery rokovaní z piatich oblastí spoločného záujmu: podpory vzájomného obchodu a investícií, energetiky, poľnohospodárstva, dopravy, regionálneho rozvoja a železničnej infraštruktúry či financií a rozvojovej pomoci.

Hlavnou oblasťou rokovaní na expertnej úrovni, ako aj počas bilaterálneho stretnutia ministra hospodárstva SR T. Malatinského s ministerkou energetiky, rozvoja a ochrany životného prostredia Srbskej republiky Z. Mihajlović a s ministrom financií a hospodárstva Srbskej republiky Mladanom Dinkićom bola energetika, energetické projekty a možnosti participácie slovenských podnikateľských subjektov na ich realizácii.

V rámci rokovaní v oblasti energetiky bolo dohodnuté zasadnutie spoločnej slovensko-srbskej pracovnej skupiny pre spoluprácu pri realizácii projektov z oblasti energetiky a baníctva, ktoré by sa malo uskutočniť do 15. júla 2013. Predmetom tohto zasadnutia by mala byť podpora realizácie projektu výstavby distribučného plynovodu Alexandrovac – Brus – Kopaonik – Novi Pazar – Tutin (konzorcium EUROFRAME, a.s.), spolupráca medzi spoločnosťou IPESOFT, s.r.o., Inštitútom Michala Pupina a JP EPS, ako aj presadzovanie ďalších rozpracovaných investičných zámerov a projektov slovenských investorov v Srbskej republike, ako napr. vytvorenie strategického partnerstva GGE, a.s. s JP EPS prostredníctvom investície do projektu modernizácie a rozšírenia Tepelnej elektrárne – teplárne Novi Sad, alebo projektu vybudovania malých vodných elektrární v Srbsku spoločnosťou CREDO Invest.

Prediskutované boli aj možnosti poskytnutia odbornej podpory slovenskej strany pri vypracovaní zmien a doplnkov zákona o energetike platného v Srbsku v zmysle implementácie smerníc EÚ tretieho energetického balíka, ako aj v oblasti regulácie v energetike. Slovenská strana prejavila počas rokovaní záujem aj o spoluprácu v oblasti vybudovania železničnej infraštruktúry v Srbskej republike, konkrétne o modernizáciu koridorových tratí z hľadiska investičnej prípravy, projektových a realizačných činností, ako aj optimalizácie prevádzkových nákladov železníc.

T. Malatinský sa v Belehrade stretol aj s predstaviteľmi slovenských spoločností, ktorí ho informovali o investičných aktivitách v Srbsku, úspešne zrealizovaných a pripravovaných projektoch, ako aj problémov, s ktorými sa slovenské firmy stretávajú pri presadzovaní svojich zámerov v srbskom teritóriu. Rokovania, ktoré zorganizovalo obchodno-ekonomické oddelenie Veľvyslanectva SR v Belehrade, sa zúčastnili zástupcovia spoločností Aqua Therm Invest a.s. a ATI-Terming d.o.o. Kula, GOŠA FŠV d.o.o., Bemaco Serbia d.o.o., GGE a.s. Bratislava, EUROFRAME a.s., Green Energy Slovakia s.r.o., Credo Invest d.o.o., IPESOFT s.r.o., BEZ Transformátory a.s., PRODEX s.r.o. + Colorspol s.r.o., Prima Energy d.o.o., ako aj predstavitelia Eximbanky SR, Slovensko – srbskej obchodnej komory a RK SOPK Žilina.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

su;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.