Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. apríla 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH: Slovensko je na prípadný výpadok dovozu plynu a ropy pripravené

BRATISLAVA 11. apríla –

Na pôde MH SR sa dnes uskutočnilo rokovanie k aktuálnej situácii na Ukrajine a jej možných dôsledkoch na energetickú bezpečnosť Slovenska za účasti zástupcov všetkých relevantných prevádzkovateľov ropných a plynárenských infraštruktúr. Na rokovaní boli aj zástupcovia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Rokovanie viedol minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.

„Chcem ubezpečiť občanov krajiny, že Slovensko je po technickej stránke plne pripravené na riešenie situácie, ktorá by nastala v prípade obmedzenia alebo prerušenia dodávky ropy a plynu“, zdôraznil po rokovaní minister T. Malatinský.

Aktuálna situácia v zásobovaní zemným plynom na Slovensku je štandardná a prebieha v zmysle platných zmlúv. „V prípade, že by prišlo k obmedzeniu alebo prerušeniu dodávky bude možné využiť plyn, ktorý je v súčasnosti uskladnený v podzemných zásobníkoch a vzhľadom na miernu zimu je vo výrazne väčšom objeme, ako tomu bolo minulý rok,“ povedal v tejto súvislosti minister T. Malatinský.

V súčasnosti je v zásobníkoch 1,7 mld. m3 plynu. Ide o celkový objem, ktorí uskladňujú zákazníci so zmluvným vzťahom s prevádzkovateľmi zásobníkov. Predpokladané obdobie, počas ktorého by bolo možné využívať tieto zásoby, je pri súčasnom charaktere počasia cca 140 dní.

V prípade ropy a ropných produktov je situácia podobná. Slovensko má v súčasnosti k dispozícii objem zásob ropy a ropných výrobkov vo výške 150 dní, pričom tieto pozostávajú z núdzových zásob ( 97 dní) a z komerčných zásob spoločností Transpetrol, a. s. a Slovnaft, a.s.

„Zároveň sme prediskutovali alternatívne možnosti prepravy plynu z Českej republiky alebo Rakúska a pripravenosť spoločnosti eustream, a.s. na takúto situáciu. Kapacity, ktoré sú k dispozícii na vstupe na Slovensko aktuálne výrazne prekračujú priemernú dennú spotrebu“, pripomenul T. Malatinský a v prípade dodávok ropy doplnil: „V čase krízy je možné využiť alternatívny prepravný koridor – ropovod Adria. Ropovod má v súčasnosti kapacitu 3,5 mil. ton ropy ročne. Po rekonštrukcii sa táto kapacita navýši na 6 mil. ton ropy ročne.“

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Bez cestovného poistenia ani na krok. Najviac škodových udalostí Slováci hlásili z Rakúska a Thajska Dobrá správa pre Slovensko: Ceny stoviek potravín výrazne klesli

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.