Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. júna 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH: Konferencia o regulácii a jej vplyve na podnikateľské prostredie

BRATISLAVA 27. júna (SITA) –

Konferencia o lepšej regulácii a jej vplyve na podnikateľské prostredie

Bratislava (27.06.2013) – Dnes sa v priestoroch Pálffyho paláca v Bratislave začala odborná konferencia na tému Lepšia regulácia – Význam lepšej regulácie a možnosti jej uplatňovania v praxi. Podujatie pripravilo Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska. Cieľom konferencie je informovať o najvýznamnejších medzinárodných aktivitách v oblasti lepšej regulácie a zvýšiť povedomie zamestnancov štátnej správy o dôležitosti kvalitného hodnotenia vplyvov regulácie a o potrebe znižovať administratívne zaťaženie podnikateľov.
Je to súčasť aktivít Ministerstva hospodárstva SR, ktoré sa dlhodobo usiluje implementovať do právneho prostredia SR nástroje lepšej regulácie. Tie pozostávajú najmä z dvoch navzájom súvisiacich problematík a to zo znižovania administratívneho zaťaženia a z hodnotenia vplyvov prijímanej legislatívy.
„Priaznivé podnikateľské prostredie s minimálnymi administratívnymi prekážkami a požiadavkami voči podnikateľom je základným predpokladom dlhodobej konkurencieschopnosti a rastu každej trhovej ekonomiky. Preto je agenda znižovania administratívneho zaťaženia jednou z priorít MH SR. Administratívna náročnosť podnikania je totiž všeobecne vnímaná ako jeden zo zásadných problémov súčasného stavu podnikateľského prostredia“ , konštatoval v súvislosti s konferenciou minister hospodárstva Tomáš Malatinský.
Regulácia v štáte je potrebná pre zabezpečenie verejného záujmu. Dobrá regulácia je prospešná pre chod štátu, fungovanie trhov, ochranu životného prostredia, sociálne zabezpečenie občanov a iné atribúty dobre spravovanej spoločnosti. Každá regulácia však vyvoláva náklady na strane štátu, podnikov i občanov. Preto hlavným cieľom lepšej regulácie je, aby legislatíva bola jednoduchá, zrozumiteľná, uplatniteľná, prinášala len nutné obmedzenia a povinnosti a vyžadovala čo najmenšie náklady na strane verejnej správy, podnikateľov i občanov.
„Agenda lepšej regulácie predstavuje komplexný systém nástrojov na skvalitňovanie podnikateľského prostredia, ale aj zlepšovanie fungovania celej spoločnosti. Je preto potrebné neustále zvyšovať povedomie o témach ako hodnotenie vplyvov regulácie (RIA), znižovanie administratívneho zaťaženia a celkovo regulačnej politike ako takej, o ich dôležitosti a význame pre spoločnosť s cieľom skvalitniť prípravu legislatívnych návrhov a úspešne realizovať merania administratívneho zaťaženia vyplývajúceho z existujúcej legislatívy“ zdôraznil na otvorení konferencie riaditeľ odboru hospodárskych analýz MH SR Peter Ondrejka.
Téma lepšej regulácie nerezonuje iba v podmienkach Slovenska. Svedčí o tom aj zloženie pozvaných hostí a prednášajúcich z tuzemska i zahraničia. Pozvanie prijali Ingrid Brocková, veľvyslankyňa, stála predstaviteľka SR pri OECD, Daniel Trnka, analytik v divízii pre regulačnú politiku OECD, či zástupcovia orgánov štátnej správy Českej republiky ako Zuzana Rusňáková, Aleš Pecka a Juraj Alexander odborníci v oblasti lepšej regulácie z Úradu vlády ČR a Veronika Surýnková z partnerského Ministerstva priemyslu a obchodu ČR. Nechýbali ani zástupcovia akademickej obce ako Katarína Staroňová z Ústavu verejnej politiky a ekonómie Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave a podnikateľskej sféry ako Matúš Pošvanc zo Združenia podnikateľov Slovenska, ktorí sa problematike lepšej regulácie dlhodobo venujú.
Rokovania konferencie, rozdeleného do dvoch tematických diskusných panelov, sa zúčastnilo takmer 60 účastníkov.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

me

K téme

Experti na reštrukturalizáciu a insolvenciu firiem sa spojili do združenia TMA Slovensko Vyšiel rebríček najlepších malých a stredných firiem Slovenska Diamanty slovenského biznisu 2023

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.