Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. decembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF: Účinnejší boj proti praniu špinavých peňazí

BRATISLAVA 20. decembra –

Účinnejší boj proti praniu špinavých peňazí: predsedníctvo má na konte významný úspech

Slovenskému predsedníctvu sa po náročných rokovaniach podarilo dosiahnuť významný úspech, keď na svojom záverečnom rokovaní Výbor stálych predstaviteľov (COREPER) jednohlasne schválil všeobecnú dohodu Rady EÚ na návrhu, ktorým sa dopĺňa smernica proti praniu špinavých peňazí alebo financovaniu terorizmu. Predsedníctvo tak vytvorilo dobrý základ pre rokovania s Európskym parlamentom v záujme čo najrýchlejšie dosiahnuť politickú dohodu na tejto mimoriadne dôležitej legislatíve.

Schválenie dohody predstavuje dôležitý krok k posilneniu Európskeho systému boja proti financovaniu terorizmu a taktiež jednu z kľúčových odpovedí Európskej únie na sériu teroristických útokov v minulom a tomto roku. Zároveň reaguje na odhalenia, na ktoré upozornili dokumenty v kauze tzv. Panama Papers. Vychádza z Akčného plánu boja proti financovaniu terorizmu, prijatého Radou ministrov financií EÚ ešte vo februári tohto roka. Cieľom je efektívnejšie predchádzanie a odhaľovanie teroristických aktivít, a tým zabezpečenie účinnejšej ochrany životov a zdravia občanov únie.

Slovenské predsedníctvo na túto problematiku upozorňovalo dlhodobo a cielene, najmä ústami ministra financií Petra Kažimíra, ako aj štátnej tajomníčky Dany Meager, a na rôznych fórach – napríklad počas neformálneho zasadnutia ministrov financií v septembri v Bratislave, Tatra Summitu, na pôde OECD a podobne. Do diskusií sa aktívne zapájali aj experti Stáleho zastúpenia a ministerstva financií, keď s predstaviteľmi Európskeho parlamentu, Európskej komisie či zástupcami trhu diskutovali možné dopady novej legislatívy na každodenný život občanov.

Dohoda zvyšuje úroveň ochrany a prevencie teroristických aktivít a legalizácie príjmov z trestnej činnosti, ako aj transparentnosti s cieľom predchádzania daňovým únikom. Zavádza nové opatrenia najmä v oblasti posilnenia právomocí finančných spravodajských jednotiek členských štátov EÚ, a to uľahčením ich spolupráce a vzájomnej výmeny informácií. Dohoda tiež adresuje riziká spojené s používaním predplatených kariet a rozšírením požiadaviek na identifikovanie a overovanie ich používateľov. V tejto súvislosti zároveň zohľadňuje potreby používania týchto kariet finančne znevýhodnenými skupinami obyvateľstva.

S cieľom odpovedať na nové trendy v oblasti poskytovania finančných služieb a zabrániť zneužívaniu finančného systému pre účely prania špinavých peňazí a financovania terorizmu dohoda zavádza povinnosti identifikácie klientov pre platformy na výmenu virtuálnych mien a poskytovateľov služieb virtuálnych peňaženiek. Tieto subjekty budú musieť uplatňovať kontroly povinnej starostlivosti vo vzťahu ku klientovi pri výmene virtuálnej meny za reálnu menu, čím sa obmedzí anonymita spojená s takýmito transakciami.

Dohoda zároveň zavádza harmonizovaný prístup členských krajín k uplatňovaniu kontrolných opatrení voči tretím krajinám s nedostatkami v mechanizmoch boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Členské štáty a povinné osoby so sídlom na ich území budú povinné vykonať ďalšie kontroly (tzv. opatrenia hĺbkového preverovania) finančných tokov z týchto krajín.

Nastavujú sa prísnejšie pravidlá transparentnosti na zabránenie vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam a praniu špinavých peňazí zavádzaním povinnosti registrácie informácii o konečných užívateľov výhod v štáte, kde sú obchodné spoločnosti a obchodné správcovské spoločnosti administrované. Dohoda navrhuje zlepšený prístup do registra po demonštrovaní legitímneho záujmu s možnosťou voľby na národnej úrovni zaviesť širší prístup verejnosti. Národné registre konečných užívateľov výhod budú následne prepojené na európskej úrovni s cieľom uľahčiť spoluprácu medzi členskými štátmi.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Ako zabezpečiť fungovanie firmy v dobe najrôznejších obmedzení Ako maximalizovať výkonosť dátových centier? Ide to aj cez chladenie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.