Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. októbra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR : Zákon roka je hotový

Bratislava 4. októbra –

Ministerstvo financií SR (MF SR) dokončilo návrh rozpočtu verejnej správy na najbližšie tri roky, ktorý napĺňa ciele programového vyhlásenia vlády a je v súlade s medzinárodnými záväzkami vyplývajúcimi z nášho členstva v eurozóne. Podľa tohto návrhu klesne deficit verejných financií v roku 2018 po prvýkrát pod hranicu 1% na úroveň 0,83 % HDP a v ďalších rokoch sa bude ďalej znižovať. Cieľom je dosiahnutie vyrovnaného hospodárenia najneskôr v roku 2020.

Konsolidácia verejných financií a ich dlhodobá udržateľnosť vyúsťuje do fiškálnych cieľov na ďalšie tri roky. V roku 2018 plánujeme schodok verejných financií na úrovni 0,83 %, o rok neskôr 0,1 % HDP a v roku 2020 chceme dosiahnuť vyrovnanú bilanciu. Tieto ciele rešpektujú konsolidačné požiadavky Európskej komisie.

Pri dosiahnutí vyššie uvedených cieľov chceme znížiť úroveň dlhu v budúcom roku na najnižšiu úroveň od roku 2012 a to tesne pod hranicu 50% (49,9%). Do roku 2020 sa bude dlh ďalej znižovať až k úrovni okolo 45% HDP.

„Rozpočet počíta aj s prioritami vlády, na ktorých sa dohodli koaliční partneri. Ide napríklad o zvýšenie minimálnej mzdy, podporu v dochádzaní za prácou, zvýšenie príplatkov za nočnú prácu a prácu počas víkendov a sviatkov, umožnenie dobrovoľného vyplácania 13. a 14. platu a ďalšie opatrenia definované v pripravovanej legislatíve“, povedal minister financií Peter Kažimír.

Základom pre vypracovanie rozpočtu bola aktuálna makroekonomické prognóza, ktorá na budúci rok počíta s rastom ekonomiky na úrovni 4,2% HDP. „V rozpočte sme si stanovili ciele, ktoré sú dosiahnuteľné a zároveň potvrdzujú dôveryhodnosť našich verejných financií na ceste k vyrovnanému hospodáreniu“, uviedol P. Kažimír.

Za zrýchlením rastu ekonomiky oproti predchádzajúcemu roku stojí predovšetkým plánované spustenie výroby v automobilových závodoch a s ním spojený rast exportu.

Pozitívne vyhliadky očakáva aj trh práce, kde by mali naďalej vznikať nové pracovné miesta vo všetkých sektoroch, najviac však v priemysle a v službách. Nezamestnanosť bude vďaka tomu aj naďalej klesať na historicky najnižšie úrovne.

„Ešte nikdy nebolo na Slovensku zamestnaných toľko ľudí ako v súčasnosti keď u nás pracuje viac ako 2,3 milióna osôb a vďaka plánovanému spusteniu výroby v automobilovom priemysle môžeme očakávať vznik ďalších pracovných miest“, doplnil P. Kažimír.

Štátny rozpočet bude v budúcom roku hospodáriť s hotovostným schodkom 1 972,9 mil. eur. Celkové príjmy sa rozpočtujú na úrovni 13 982,8 mil. eur a výdavky by mali dosiahnuť 15 955,7 mil. eur.

O návrh rozpočtu verejnej správy bude vláda rokovať 11. októbra, aby mohol byť následne v zákonom stanovenej lehote predložený do Národnej rady SR.

Tlačový odbor MF SR

K téme

Predaj liekov mimo lekární má množstvo otvorených otázok, aj svoje riziká Saxo Bank opäť šokuje svojimi predpoveďami. Hovorí o konci cesty

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.