Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. júla 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Výdavky rozpočtu sa medziročne znížili

BRATISLAVA 3. júla –

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu júna 2017 schodok vo výške 818,9 mil. eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli príjmy štátneho rozpočtu nižšie o 478,5 mil. eur a výdavky taktiež nižšie o 396 mil. eur. Uvedené znamenalo medziročné zvýšenie schodku štátneho rozpočtu o 82,5 mil. eur.

Medziročný pokles daňových príjmov predstavoval 55,7 mil. eur. Pozitívny vývoj bol zaznamenaný pri dani z pridanej hodnoty vo výške 215,7 mil. eur, pri spotrebných daniach vo výške 35,9 mil. eur, pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti vo výške 8,9 mil. eur, pri dani z príjmov fyzických osôb vo výške 5,7 mil. eur a pri dani vyberanej zrážkou vo výške 3,6 mil. eur. Pri dani z príjmov právnických osôb došlo k medziročnému poklesu vo výške 322 mil. eur. Medziročné zníženie pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií, vrátane sankcií, predstavovalo 3,5 mil. eur.

Príjmy štátneho rozpočtu z dividend zatiaľ dosiahli 30,3 mil. eur, čo pri medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 20,5 mil. eur (+208,5 %). V súčasnosti je predčasné hodnotiť tento vývoj, nakoľko realizáciu príjmov z dividend je možné očakávať až v druhej polovici roka.

V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému poklesu o 19,1 mil. eur. Administratívne poplatky medziročne vzrástli o 1,4 mil. eur, avšak v rámci iných nedaňových príjmov došlo k poklesu o 19,7 mil. eur. Medziročný pokles zaznamenali úrokové príjmy vo výške 0,7 mil. eur, kapitálové príjmy vo výške 2,3 mil. eur. Príjmy z grantov medziročne vzrástli o 1,8 mil. eur. Príjmy z prenájmu sú medziročne vyššie o 0,4 mil. eur.

Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný pokles o 6,2 mil. eur. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ (EÚ fondy) došlo k medziročnému poklesu o 398,7 mil. eur, s čím súvisí aj úspora zdrojov spolufinancovania vo výške 64,7 mil. eur. Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný nárast o 52,4 mil. eur. Medziročný nárast transferu Sociálnej poisťovni predstavuje 144,7 mil. eur. Čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu sa medziročne znížilo o 123,5 mil. eur.

http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=38&id=925

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Nepočujúcu učiteľku zrazila električka, učí sa znovu žiť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.