Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. júna 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Všetky samosprávne kraje presúvajú účty do Štátnej pokladnice

BRATISLAVA 30. júna –

Všetky samosprávne kraje budú od 1. júla zapojené do systému Štátnej pokladnice. Zdroje Vyšších územných celkov (VÚC) sa z komerčných bánk presúvajú do Štátnej pokladnice na základe novely zákona o Štátnej pokladnici, ktorá je účinná od júna minulého roka. Kraje mali rok na to, aby túto úlohu splnili, čo sa im aj vďaka spolupráci so Štátnou pokladnicou a Ministerstvom financií SR úspešne podarilo.
Košický, Nitriansky a Banskobystrický samosprávny kraj vrátane organizácií v ich zriaďovateľskej pôsobnosti mali zdroje na účtoch v Štátnej pokladnici už pred prijatím predmetnej novely zákona.
V súvislosti s presunom zvyšných krajov do systému sa očakávajú úspory poplatkov za bankové služby, ako aj ďalšie možné úspory súvisiace s prevádzkou technickej infraštruktúry.
Zvyšovanie počtu klientov Štátnej pokladnice je v súlade s dlhodobou stratégiou Ministerstva financií SR, ktorej cieľom je zabezpečiť pre štát dostatočnú likviditu. Dodatočný objem zdrojov na účtoch samosprávnych krajov môže štát využiť na priebežné krytie schodku štátneho rozpočtu a štátneho dlhu. Tým sa znižuje tlak na obsluhu štátneho dlhu a zlepšuje celková pozícia Slovenskej republiky pri predaji štátnych dlhopisov.
Celkovo je možné očakávať nárast zdrojov v systéme štátnej pokladnice o zhruba 80 mil. eur. Tieto zdroje budú zhodnocované štandardným spôsobom.
Štátna pokladnica poskytuje pre svojich klientov platobné služby porovnateľné so službami, ktoré dnes poskytujú komerčné banky, nakoľko je účastníkom rovnakých národných, ako aj nadnárodných platobných systémov.
V súvislosti s pripojením do systému Štátnej pokladnice získali samosprávne kraje možnosť využívať ďalšie funkcionality systémov riadenia verejných financií, ktoré im umožňujú efektívne riadiť svoje finančné toky a spravovať rozpočet nimi zriadených organizácií. Prostredníctvom aplikácie platobného portálu Štátnej pokladnice bola pre VÚC sprístupnená funkcionalita umožňujúca automatizované posielanie platobných príkazov a preberanie výpisov do ekonomických a mzdových systémov VÚC, ako aj generovanie rôznych prehľadových reportov slúžiacich pre priebežné monitorovanie pohybov a zostatkov na účtoch organizácií kraja.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=705

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Spoločnosť Henkel Slovensko sa zapojí do kampane Dúhová stužka na podporu jedinečnosti a diverzity

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.