Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. júla 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Viac hodnoty v životnom prostredí

BRATISLAVA 4. júla –

Analytici rezortov financií a životného prostredia ukončili ročnú prácu na revízii výdavkov na životné prostredie v objeme približne 500 mil. eur (0,6 % HDP). Celkový potenciál, či už vo forme vyšších príjmov alebo nižších výdavkov, vyčíslili na 130 mil. eur. Najväčšiu hodnotu pre ľudí môže priniesť zlepšenie ovzdušia ale aj opatrenia v odpadovom hospodárstve a verejných kanalizáciách. Slovensko dáva na ochranu životného prostredia porovnateľné množstvo peňazí ako priemer krajín V3 alebo EÚ. V medzinárodnom porovnaní vykazuje nadpriemerné výsledky pri znižovaní skleníkových plynov, naopak zaostáva v manažmente odpadových vôd, odpadovom hospodárstve a kvalite ovzdušia.

Najväčší potenciál na zvýšenie hodnoty má zlepšenie čistoty ovzdušia. Európska environmentálna agentúra odhaduje, že kvôli vysokým koncentráciám prachových častíc na Slovensku každý rok predčasne umiera viac ako 5 600 ľudí. Navrhované opatrenia zahŕňajú utlmenie výroby elektriny z uhlia, podporu efektívnejších spaľovacích zariadení v domácnostiach a prehodnotenie výnimiek v spotrebných daniach na uhlie, plyn a elektrinu.

Výrazné možnosti zlepšenia boli identifikované aj v odpadovom hospodárstve a manažmente odpadových vôd. Postupné zvýšenie poplatkov za skládkovanie a zavedenie povinného tzv. množstvového zberu prispeje k vyššej miere recyklácie. Lepšia evidencia a kontrola nakladania s odpadovými vodami zasa pomôže postupne pripojiť ku kanalizácii aspoň časť z približne 240 tis. obyvateľov, ktorí túto možnosť zatiaľ nevyužili.

Aby sa predišlo nevyužitým investíciám vodohospodárskej infraštruktúry, dotácie z Environmentálneho fondu by mali byť primárne zamerané na obce s projektami v záverečných fázach výstavby kanalizácie. Nové projekty by mali byť preto financované komplexne. Revízia tiež navrhuje opatrenia na lepšiu ochranu obyvateľov a majetku pred povodňami a zavádzanie nových foriem financovania ochrany prírody.

Analytici našli priestor na úspory aj v lepšom hospodárení Slovenského vodohospodárskeho podniku. Centralizácia výkonných a podporných funkcií a vyšší podiel externých dodávok a služieb by mali viesť k nižším prevádzkovým nákladom.

Opatrenia budú súčasťou rozpočtu verejných financií, ktorý vláda schváli do 15. októbra 2017. Samotná revízia výdavkov bude jeho prílohou.

Revíziu pripravil spoločný tím analytikov Útvaru hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR a Inštitútu environmentálnej politiky Ministerstva životného prostredia SR, v spolupráci s viacerými kolegami na oboch rezortoch.

Záverečnú správu revízie výdavkov na životné prostredie nájdete na uvedenom linku: http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=11381

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami V TIPOSE sme pripravení naskočiť do hry

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.