Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. júna 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Ukončenie arbitráže s U.S. Steel

BRATISLAVA 23. júna –

Slovenská republika v arbitráži zastupovaná Ministerstvom financií SR víta a akceptuje rozhodnutie U.S. Steel ukončiť arbitráž proti Slovenskej republike. Predstavitelia spoločnosti vo svojom vyhlásení uvádzajú:
„U. S. Steel Global Holdings I B. V., spoločnosť s ručením obmedzeným, existujúca podľa zákonov Holandského kráľovstva a materská spoločnosť U. S. Steel Košice, s.r.o., ktorá vlastní plne integrovaný hutnícky závod v Košiciach, súhlasila so zastavením arbitrážneho konania proti Slovenskej republike. Toto rozhodnutie je založené na významnom pokroku, ktorý sa dosiahol v ostatnom roku tak na úrovni EÚ, ako aj v Slovenskej republike vo vnímaní strategickej dôležitosti hutníckeho priemyslu pre európsku a slovenskú ekonomiku, ako aj vplyvu vysokých cien energií na konkurencieschopnosť európskeho oceliarskeho priemyslu. Významne k tomu prispelo aj prijatie Akčného plánu pre konkurencieschopný a udržateľný oceliarsky priemysel v Európe, známeho ako Európsky akčný plán pre oceľ, ktorý predstavila Európska komisia v júni 2013 a následne ho svojou rezolúciou zo 4. februára 2014 veľkou väčšinou v pléne podporil aj Európsky parlament. Slovenská republika sa nedávno stala prvým členským štátom EÚ, ktorý schválil konkrétne kroky vychádzajúce z tohto plánu aj na národnej úrovni. Európsky akčný plán pre oceľ jednoznačne poukazuje na potrebu prehodnotiť a urýchlene riešiť problém vysokých nákladov za energie v EÚ a zabezpečiť tak schopnosť európskeho oceliarskeho priemyslu súťažiť za rovnakých podmienok s inými regiónmi sveta vyrábajúcimi oceľ. Navyše sa snaží riešiť aj značné rozdiely v konkurencieschopnosti priemyslu, ktorá existuje medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ.“
Slovenská republika dlhodobo vytvára podmienky pre podporu oceliarskeho priemyslu, čo dokazuje vládou prijatý „Akčný plán pre konkurencieschopný a udržateľný oceliarsky priemysel na Slovensku“ schválený uznesením vlády č. 187 z 23. apríla 2014.
Dňa 16. júna 2014 tribunál v arbitráži medzi U. S. Steel a Slovenskou republikou vzal na vedomie späťvzatie žaloby zo strany U. S. Steel bez toho, aby právo znova podať žalobu bolo dotknuté a za podmienok dohodnutých oboma stranami a vyhlásil arbitráž za ukončenú. Na základe obojstrannej dohody obidvoch strán, každá zo strán bude znášať svoje vlastné náklady a výdavky spojené so svojou účasťou v arbitráži.
V arbitráži si holandská spoločnosť U. S. Steel Global Holdings I B.V. (jediný spoločník slovenskej oceliarskej spoločnosti U. S. Steel Košice, s.r.o.) uplatňovala nárok na náhradu škody spôsobenej údajným porušením Dohody o podpore a vzájomnej ochrane investícii uzavretej medzi Českou a Slovenskou federatívnou republikou a Holandským kráľovstvom z dôvodu zavedenia povinnosti platiť tarify za vlastnú vyrobenú a spotrebovanú elektrinu.

http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=38&id=702

http://www.mfsr.sk/En/Default.aspx?CatID=10&id=77

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Stovka slovenských stredoškolákov skonštruovala svoj prvý satelit

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.