Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. mája 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Udržateľnosť verejných financií sa za posledné 4 roky zlepšila

BRATISLAVA 2. mája –

Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti verejných financií Slovenskej republiky už viac nie je označovaný za vysoko rizikový. Vyplýva to z prepočtov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, podľa ktorých tento ukazovateľ klesol z pásma vysokého rizika (7 % HDP v roku 2011) na úroveň nízkeho rizika (1,4% HDP v roku 2015).

Hlavnými dôvodmi zlepšenia je realizácia viacerých reforiem, ale aj konsolidácia verejných financií. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti vyjadruje, o koľko je potrebné v súčasnosti permanentne zvýšiť verejné príjmy alebo znížiť verejné výdavky, aby hrubý verejný dlh v najbližších 50 rokoch nepresiahol 50 % HDP. To je zároveň horná hranica dlhu stanovená ústavným zákonom. Tento ukazovateľ teda nepriamo hodnotí, či aktuálne nastavenie politík (fiškálna disciplína, dôchodkový systém, zdravotnícky systém) je pri dnešnej výške dlhu vlády dlhodobo udržateľné.

Za výrazným zlepšením v ostatných rokoch stoja najmä reformy, či už to bola reforma systému dôchodkového zabezpečenia z roku 2012, alebo reforma výsluhového zabezpečenia o rok neskôr. Významnú úlohu však zohrávala aj konsolidácia verejných financií.

V najbližších rokoch by mohol mať na ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti pozitívny vplyv vývoj rozpočtu. Podľa nedávno zverejneného programu stability sa očakáva v rokoch 2017 až 2019 postupné znižovanie schodku VS na 0,44 % HDP v roku 2018 a dosiahnutie rozpočtového prebytku 0,16 % HDP v roku 2019. Dosiahnutím tohto cieľa by sa verejné financie výrazne priblížili k stavu dlhodobej udržateľnosti.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Diskontný reťazec Action mieri aj do Trenčína. Predajňu otvoria už čoskoro v OC MAX

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.