Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. decembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Top výsledky tímu ekonomika a financie

BRATISLAVA 21. decembra –

ECOFIN tímu sa podarilo dosiahnuť 27 dohôd, z toho 5 politických dohôd s Európskym parlamentom na úrovni trialógu, 7 dohôd o všeobecnom smerovaní na úrovni Rady EÚ (t.j. dohodu členských štátov) a 15 záverov Rady EÚ.

Predsedníctvo dosiahlo významný pokrok pri nastavení spravodlivého a efektívneho daňového systému, pri maximalizácii potenciálu Investičného plánu pre Európu či v oblasti efektivity a stability finančných trhov. Vďaka dohode na budúcoročnom rozpočte EÚ bude únia lepšie vybavená zoči-voči aktuálnym výzvam ako zvládanie migrácie a jej príčin, zvyšovanie bezpečnosti alebo povzbudenie rastu a tvorby pracovných miest.

Rozpočet EÚ na r. 2017
Spoločnú pozíciu Rady sa podarilo dosiahnuť už po 18 dňoch, čím bol prekonaný dovtedajší rekord z obdobia litovského predsedníctva. Konečnú, politickú dohodu s Európskym parlamentom sme uzavreli už v 1. kole rokovaní. Prvýkrát od vstupu Lisabonskej zmluvy do platnosti sme tak prelomili „kliatbu“, podľa ktorej každý párny rok rokovania v 1. kole stroskotali (prípad belgického, cyperského i talianskeho predsedníctva).

Dane
V oblasti priamych daní sa podarilo schváliť napríklad Závery Rady ustanovujúce kritériá a proces k vytvoreniu európskeho zoznamu nespolupracujúcich jurisdikcií, tzv. daňových rajov. Vďaka tomu EÚ začne dialóg s krajinami nespĺňajúcimi zavedené kritériá. Na tzv. čiernu listinu sa dostanú tie jurisdikcie, ktoré spoluprácu a včasné plnenie kritérií odmietnu.

Investície vrátane riešenia migrácie
Predsedníctvo dosiahlo všeobecnú dohodu Rady napríklad na Makrofinančnej pomoci pre Jordánsko, na revízii mandátu EIB na podporu investičných projektov mimo EÚ či na predĺžení a zefektívnení Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI 2.0), ktorý zmieňuje aj Bratislavská cestovná mapa. Ide o hlavnú iniciatívu EÚ v rámci Investičného plánu pre Európu.

Finančné služby
V rámci budovania únie kapitálových trhov sme uzavreli dôležitú politickú dohodu s Európskym parlamentom na nariadení o prospekte. Tá pomôže spoločnostiam získať prístup na európske kapitálové trhy tým, že ich odbremení od niektorých administratívnych formalít. Cieľom je posilniť úlohu trhového a bankového financovania.
Dosiahli sme tiež všeobecné smerovanie Rady k nariadeniu o európskych fondoch rizikového kapitálu (EuVECA) a európskych fondoch sociálneho podnikania (EuSEF). Ich cieľom je otvoriť dvere novým možnostiam financovať európske start-upy, inovatívne malé a stredné firmy, resp. sociálne podniky.
Dobrým bodom je aj politická dohoda s EP na nariadení o fondoch peňažného trhu, ktoré sa bez výsledku rokovalo počas siedmych predsedníctiev. Ide o míľnik v regulácii v oblasti tieňového bankovníctva, ktorá má posilniť finančnú stabilitu v EÚ.

Colníctvo
V oblasti colníctva boli schválené Závery Rady k zlepšeniu výmeny colných informácii s tretími krajinami. Ich obsahom je snaha o kvalitatívnu zmenu politického rámca a príslušnej legislatívy, ktoré sú potrebné pre zjednodušovanie legitímneho obchodu.

http://www.eu2016.sk/data/documents/ecofin.pdf

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Finportal s najvyšším rastom v roku 2023 na trhu. V roku 2024 plánuje útok na Top 1 pozíciu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.