Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. júla 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Stanovisko MF SR k dnešnému článku v denníku SME

BRATISLAVA 21. júla –

Stanovisko MF SR k dnešnému článku v denníku SME s titulkom „Poistky môžu opäť zdražieť, Kažimír premýšľa o zavedení DPH“.

Denník SME ako obyčajne klame, zavádza a straší zvyšovaním cien. Ministerstvo financií SR v žiadnom prípade nepripravuje zavedenie dane z pridanej hodnoty na poistenie. Poisťovacie služby a z nich plynúce transakcie sú v Európskej únii na základe Smernice Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty oslobodené od dane z pridanej hodnoty, čo však redaktorka denníka pravdepodobne nevie.

V súčasnosti sa skúma a analyzuje na základe požiadaviek trhu možnosť nahradenia súčasného 8% – ného poistného odvodu nástrojom, ktorý je štandardný v iných krajinách. Hovoríme o dani z poistenia, ktorá je vo svete ako aj v Európe pomerne rozšírená. V Európskej únii ju aplikujú približne 3/4 členských štátov. Najčastejšie sa aplikuje ako daň z poistenia a výnosy z nej sú priamo príjmom štátneho rozpočtu. Pomerne rozšírené je aj jej vyberanie ako parafiškálnej dane resp. poplatku, kde získané finančné prostriedky sa účelovo prerozdeľujú vopred určeným subjektom. V súčasnosti však podobný návrh nie je na stole.

Odmietame preto tvrdenia o zvyšovaní cien poistného, nakoľko žiadny takýto návrh nie je momentálne v legislatívnom procese.

Tlačový odbor

Ministerstvo financií SR

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Zdravšie a udržateľnejšie potraviny za dostupnú cenu? Stačí nakúpiť v Lidli

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.