Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. júna 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Slovensku veria aj investori v Japonsku

BRATISLAVA 18. júna (SITA) –

Slovensku sa úspešne podarilo predať dlhopisy na japonskom trhu. Slovensko tak prvýkrát v histórii predalo dlhopisy v Japonsku spolu za 29,8 mld. jenov. Väčšina dlhopisov v sume 25,8 mld. JPY je so splatnosťou tri roky a zvyšných 4,2 mld. JPY majú splatnosť 5 rokov. Kratšia splatnosť mala kupón na úrovni 0,72 % p.a. a dlhšia splatnosť 0,99 % p.a.

Opäť sa podarilo predať dlhopisy v inej mene ako v eurách a úspešne tak pokračujeme v diverzifikácii dlhu. Štát ponúkol dlhopisy okrem európskeho a švajčiarskeho trhu už aj investorom v Českej republike, v Spojených štátoch amerických a teraz aj v Japonsku. „Zo všetkých krajín, ktoré kedy debutovali na tomto trhu, dosiahlo Slovensko najnižšie výnosy, teda najlepšie podmienky z pohľadu ceny,“ povedal minister financií Peter Kažimír.

Táto emisia je výsledkom dvoch pracovných ciest, ktoré absolvoval minister financií Peter Kažimír v Japonsku. Emisia bola ponúkaná výhradne japonským investorom. Prejavili o ňu záujem investori z rôznych sektorov a mnohí z nich kúpili slovenské cenné papiere po prvýkrát. Slovenská republika sa tak stala deviatym emitentom z regiónu strednej Európy na japonskom trhu. Zároveň spomedzi nich pri svojom debute predala investorom v Japonsku druhý najväčší objem dlhopisov.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra je umiestnenie dlhopisov pre krajinu, akou je Slovensko, veľký úspech aj vzhľadom na to, že na tento trh vstupovala historicky prvýkrát. „Tieto výsledky najlepšie potvrdzujú dôveru zahraničných investorov v reformné úsilie vlády a udržateľnú konsolidáciu verejných financií, “ povedal minister financií Peter Kažimír.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Slovákov poteší nový český prémiový ležiak Krušovice Bohém

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.