Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. augusta 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Slovensko vyhralo medzinárodnú arbitráž o ložisko mastenca v Gemerskej Polome

BRATISLAVA 22. augusta –

Slovenská republika vyhrala dlhodobo medializovaný spor o 239,7 mil. eur proti spoločnostiam Eurogas a Belmont Resources. Ide o dlhoročný spor, týkajúci sa ložiska mastenca v Gemerskej Polome. Tribunál vo svojom rozhodnutí akceptoval jurisdikčné námietky, ktoré vzniesla Slovenská republika.

Žalobcovia tvrdili, že Slovenská republika im ložisko mastenca v Gemerskej Polome v roku 2005 neoprávnene odobrala. Okrem administratívnych a súdnych konaní, žalobcovia iniciovali aj medzinárodné investičné arbitrážne konanie. Okrem toho bolo obnovené aj konkurzné konanie voči spoločnosti Eurogas (I) v štáte Utah, do ktorého musela Slovenská republika vstúpiť.

Tribunál akceptoval jurisdikčné námietky, ktoré vzniesla Slovenská republika. Zaujímavé je pozadie žalobcu Eurogas (I) vedeného predsedom predstavenstva Wolfgangom Rauballom. V priebehu arbitráže sa totiž preukázalo, že pokiaľ pôvodná zahraničná americká spoločnosť Eurogas (I) sa dostala v roku 2004 do konkurzu, v roku 2005 bola založená spoločnosť s rovnakým menom Eurogas (II), pričom obe spoločnosti sa po ukončení konkurzu zdanlivo zlúčili. Tribunál dospel k jednohlasnému záveru, že žalobca Eurogas (II) sa nelegálne snažil zlúčiť so spoločnosťou Eurogas (I). Keďže išlo o nelegálne zlúčenie, nemohli na žalobcu Eurogas (II) prejsť žiadne práva, ktoré by si mohol uplatňovať v tejto arbitráži.

Ohľadne žalobcu Belmont Resources tribunál v pomere 2:1 uznal časovú limitáciu možnosti prejednať spor, ktorú zaviedla nová bilaterálna investičná dohoda medzi Slovenskou republikou a Kanadou z roku 2012. Tribunál uznal, že spor vznikol v roku 2005, keď malo po prvý krát dôjsť k aplikácií novely banského zákona ohľadom pridelenia predmetného dobývacieho priestoru inej spoločnosti. Žalovaná suma voči Slovenskej republike bola 239,7 mil. eur a tribunál rozhodol na základe procesných dôvodov.

Predseda predstavenstva spoločnosti Eurogas slovenskú stranu negatívne prezentoval tak v domácich, ako aj zahraničných médiách. MF SR vnímalo týchto žalobcov ako špekulatívnych, čo sa potvrdilo v priebehu konania. K podobným záverom dospel aj tribunál pri posudzovaní zlúčenia Eurogasu (I) a (II).

Štatistika úspešnosti Slovenskej republiky v investičných arbitrážach sa po nedávnom rozhodnutí tribunálu Medzinárodného strediska pre riešenie sporov z investícií opäť zvýšila. SR si drží výnimočné dobré skóre v sporoch so zahraničnými investormi. Naša krajina začína byť vďaka týmto výsledkom v zahraničí vnímaná ako silný štát. Rovnako tak vnímajú investori aj zahraničné inštitúcie aj samotné MF SR.

Tlačový odbor

Ministerstvo financií SR

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Čo všetko vám (ne)kryje Európsky preukaz zdravotného poistenia? Pred dovolenkou je vhodné zvážiť cestovné poistenie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.