Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júna 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Slovensko oceňuje proces transformácie oboch bánk

BRATISLAVA 7. júna (SITA) –

Medzinárodná banka pre hospodárku spoluprácu a rozvoj (MBHS) a Medzinárodná investičná banka (MIB) sústredili v poslednom období svoju pozornosť na zavedenie medzinárodných účtovných štandardov (IFRS) a v súčasnosti prechádzajú obe transformáciou svojej bankovej činnosti na úroveň porovnateľnú s medzinárodnou praxou.
Premena na moderné bankové inštitúcie bude predmetom zasadnutia Medzinárodnej banky hospodárskej spolupráce (MBHS) a Medzinárodnej investičnej banky (MIB), ktoré sa dňoch 3.-6. júna 2013 uskutočnili v Bratislave. Slovenská republika v roku 1993 „zdedila“ členstvo v týchto bankových inštitúciách z medzinárodných dohôd uzavretých bývalým Československom a rozdelením jeho podielu medzi Českú republiku a Slovenskú republiku v pomere 2:1.
MBHS, ktorá upriamuje svoju činnosť na rozvoj zahranično-ekonomických vzťahov medzi členskými štátmi a zakladanie a chod spoločných podnikov, schválila v stredu na svojom zasadaní v Bratislave vyplatenie dividend členským štátom MBHS vo výške 10 mil. EUR na základe splatnej časti základného kapitálu jednotlivých členských štátov. Pre Slovensko to predstavuje sumu 600 000,- EUR.
Zástupcovia banky sa taktiež rozhodli, že suma vo výške 58 090 500 EUR z nerozdeleného zisku minulých rokov k 31.12.2012 bude použitá na navýšenie splateného kapitálu banky.
Vo štvrtok 6. júna 2013 sa konalo zasadnutie bankovej rady Medzinárodnej investičnej banky (MIB). Hlavnými bodmi rokovania boli posilnenie kapitálovej základne banky, transformácia a modernizácia banky s cieľom vytvorenia modernej finančnej inštitúcie pracujúcej v súlade s medzinárodnými účtovnými štandardami. Predmetom zasadnutia bola podpora reformy banky pri prechode na modernú rozvojovú banku s cieľom získania ratingu, ukončenie stagnácie činnosti a rozvoj úverových a bankových aktivít v členských štátoch. Zámerom MIB je vytvoriť efektívny mechanizmus podpory malým a stredným podnikom v členských štátoch a zúčastňovať sa na veľkých infraštrukturálnych projektoch.
„ Slovensko oceňuje proces transformácie oboch bánk na moderné bankové domy“ – povedal štátny tajomník ministerstva financií Vazil Hudák, ktorý vedie slovenskú delegáciu v bankových radách MBHS a MIB.
Obe bankové inštitúcie majú záujem o nábor pracovníkov z členských štátov z hľadiska personálneho posilnenia svojej činnosti.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Kam po vysokej škole? Program Teach Next ponúka absolventom unikátnu možnosť ako naštartovať kariéru

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.