Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. septembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Schodok štátneho rozpočtu medziročne znovu klesol

BRATISLAVA 2. septembra (SITA) –

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu augusta schodok vo výške 1,92 mld. eur. Deficit sa znížil oproti minulému roku o viac ako 758 mil. eur. Plnenie rozpočtu je na úrovni 62,12 %, čo znamená, že sa vyvíja lepšie ako bolo naplánované.
Výdavky štátneho rozpočtu boli pri medziročnom porovnaní nižšie o 890 mil. eur, teda o viac ako 9 percent.
Za poklesom výdavkov štátneho rozpočtu stojí najmä pokles výdavkov na bežné transfery, ktoré sa medziročne znížili o 699 mil. eur. V rámci tejto položky došlo k medziročnému poklesu výdavkov na obsluhu štátneho dlhu o 212 mil. eur. Kapitálové výdavky sú nižšie o 212 mil. eur.
Výber daní sa v porovnaní s minulým rokom zlepšil o 2,27 percenta, v absolútnom vyjadrení nárast daňových príjmov predstavoval viac ako 126 mil. eur.
Pozitívny vývoj bol zaznamenaný u dane z pridanej hodnoty (+101 mil. eur), u dane z príjmov právnických osôb (+69 mil. eur), u dane z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti (+27,5 mil. eur) u dane z príjmov vyberanej zrážkou (+5,5 mil. eur).
Naopak negatívny vývoj bol zaznamenaný u spotrebných daní (-26 mil. eur), u dane z emisných kvót a u dane z medzinárodného obchodu a transakcií.
Príjmy z rozpočtu EÚ zaznamenali medziročný pokles o 279,8 mil. eur. Tento výpadok bol čiastočne kompenzovaný medziročným nárastom ostatných príjmov štátneho rozpočtu o 60, 7 mil. eur.
V rámci medziročného porovnania došlo aj k poklesu príjmov z dividend (-38 mil. eur), čo však neznamená nebezpečenstvo nenaplnenia týchto príjmov v priebehu roka. Vzhľadom na bežnú prax minulých rokov je časovo primeraným obdobím na výplatu dividend zo spoločností s majetkovou účasťou štátu, resp. FNM SR druhý polrok. Príjmy štátneho rozpočtu boli v medziročnom porovnaní nižšie o 130 mil. eur.

Link na zverejnený komentár na web. sídle Ministerstva financií SR

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=634

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami MF SR: Štátny rozpočet v novembri so schodkom 981,4 mil. eur

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.