Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. júna 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Reálne mzdy porastú najrýchlejšie od roku 2008

BRATISLAVA 16. júna –

Slovenská ekonomika ožíva. V tomto roku porastie o 2,4 % a v budúcom zrýchli svoj rast na 3 %. Nezamestnanosť klesá, rast miezd sa zrýchli a v roku 2014 dosiahne 2,8 %, čo je najrýchlejší rast od roku 2008. Ekonomický rast je stabilnejší než v minulosti, od začiatku roka k nemu začína výraznejšie prispievať aj spotreba domácností. Vyplýva to z najnovšej makroekonomickej prognózy Inštitútu finančnej politiky.
Slovensko patrí medzi úspešnejšie krajiny eurozóny s očakávaným ekonomickým rastom v roku 2014 na úrovni 2,4%. Oproti vlaňajšku tak dochádza k zrýchleniu rastu o 1,5%. Na rast priaznivo pôsobí pozitívny vývoj u obchodných partnerov, predovšetkým v Nemecku.
Okrem zlepšenia zahraničného obchodu možno očakávať aj zvýšenie reálnej mzdy, nízke ceny energií a následne väčšiu spotrebu domácností. Zvýšenú dôveru a kúpyschopnosť spotrebiteľov spôsobujú najmä lepšie podmienky na trhu práce a nízky rast cien.
V roku 2014 zaznamenáva oživenie aj trh práce. Najrýchlejší rast za posledných 6 rokov zaznamenajú aj reálne mzdy a to najmä v priemysle a trhových službách.
„Sme radi, že ekonomike sa darí. Prvý kvartál priniesol rast zamestnanosti a voľných pracovných miest. Predpokladáme, že tento trend bude pokračovať a bude mať pozitívny vplyv na rast zamestnanosti,“ uviedol minister financií Peter Kažimír. Pracovné miesta sa budú tvoriť najmä v priemysle a službách.
V tomto roku sa očakáva nízky rast cien, ktorý sa medziročne spomalí k úrovni 0,3%. Takýto pomalý rast cien je výsledkom domácich aj zahraničných faktorov. Nižšie výrobné náklady sa premietajú do spomalenia rastu cien tovarov, a to nielen u nás, ale vo viacerých krajinách eurozóny. Minuloročná dobrá úroda spôsobila pokles cien potravín na domácom trhu. Ďalší vývoj cien potravín ovplyvní najmä to, aká bude tohtoročná úroda.

Makroprognózu nájdete tu:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9649

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Bezdymové zariadenia ani ich náplne nepatria do bežného odpadu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.