Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. augusta 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Reakcia MF SR na tlačovú konferenciu Klubu 500 a SOPK

BRATISLAVA 23. augusta –

Zasielame Vám reakciu Ministerstva financií SR na tlačovú konferenciu Klubu 500 a SOPK.

Páni na dnešnej tlačovej konferencii šírili hrôzu a paniku. Ministerstvo financií SR musí konštatovať, že na také scenáre aké dnes predstavili vôbec nie je dôvod a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Daňou z dividend nahrádzame súčasné zdravotné odvody z dividend, ktoré aj dnes platia akcionári firiem, teda fyzické osoby. Z hľadiska daňovej spravodlivosti je férovejšie aplikovať na dividendy daň z príjmu než zdravotné odvody. Pri odvodoch sa totiž uplatňuje strop na úrovni približne 60-tis. eur ročne, čo môže znamenať vyššiu odvodovú povinnosť pri akcionároch malých a stredných firiem v porovnaní s akcionármi veľkých firiem. Takže dôvod kričať majú len tí, ktorých ročný príjem z dividend prekračuje zhruba 60-tis. eur.

Zdaňovanie dividend je úplne štandardné v daňových systémoch najvyspelejších krajín sveta. Ide o bežnú prax. Z 35 krajín OECD má až 33 sadzbu vyššiu alebo rovnú tej, ktorú navrhujeme. Keď sa pozrieme na okolité krajiny, tak ČR a Maďarsko majú sadzbu 15 percent, Poľsko 19 a Rakúsko 25 percent.

Zároveň je dôležité povedať, že od budúceho roka znižujeme sadzbu dane z príjmov pre firmy na 21 %. A podobne je to aj pri ďalších opatreniach, ktoré MF SR navrhuje.

A na záver chceme upozorniť, že o týchto zákonoch sa bude ďalej rokovať, preto by páni mali prísť s podloženými argumentmi a nie robiť paniku a vyhrážať sa.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Už stačilo! Tesco rozširuje pomoc obetiam domáceho násilia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.