Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. júna 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Prognóza daňových a odvodových príjmov

BRATISLAVA 27. júna (SITA) –

V porovnaní s minulým rokom sa darí napĺňať príjmy štátneho rozpočtu lepšie. MF SR predpokladá medziročný rast daňových príjmov o 272 mil. eur (DPPO rast o 206 mil. eur, DPFO o 53 mil. eur) a odvodových príjmov o 948 mil. eur. Oproti februárovej prognóze však dochádza k zníženiu odhadu daňových príjmov hlavne v dôsledku horšieho makroekonomického vývoja.
Rok 2013 je z hľadiska ekonomickej výkonnosti najhorším od krízového roku 2009. A to nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Daňové a odvodové príjmy by mali v roku 2013 v porovnaní s minulou prognózou poklesnúť o 0,5 % HDP a v roku 2014 o 0,8% HDP. Zníženie odhadovaných príjmov v porovnaní s februárovými očakávaniami ovplyvnil pokles vládnych výdavkov, horší vývoj spotreby domácností a pomalšie oživenie na trhu práce.
„Napriek zhoršujúcej sa situácii je naďalej cieľom MF SR znížiť deficit rozpočtu tak, aby sa Slovensko dostalo z procedúry nadmerného deficitu,“ povedal minister financií Peter Kažimír.
MF SR predpokladá kvôli vyššej efektívnej daňovej sadzbe lepší výnos z DPH oproti februárovej prognóze o 16 mil. eur. Ak by sa zohľadnilo aj zníženie vládnych výdavkov, dochádza k zlepšeniu o 58 mil. eur.
„Pozitívne je, že v prvých mesiacoch tohto roku sa podarilo zastaviť dlhodobý prepad efektívnej daňovej sadzby DPH. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa znížili nadmerné odpočty, čo je možné hodnotiť ako výsledok aktívneho boja proti daňovým únikom,“ povedal minister financií Peter Kažimír.

Daňová prognóza jún 2013: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8960

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Jungheinrich rok 2023 v číslach

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.