Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. augusta 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Príjmy štátneho rozpočtu boli vyššie o viac ako 182 mil. eur

BRATISLAVA 1. augusta –

Príjmy štátneho rozpočtu boli ku koncu júla v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vyššie o 182,3 mil. eur.

Štátny rozpočet dosiahol za sedem mesiacov tohto roka schodok vo výške 2 152,7 mil. eur.
V medziročnom porovnaní boli vyššie taktiež výdavky štátneho rozpočtu, a to o 709,3 mil. eur. Podiel plnenia výdavkov štátneho rozpočtu je však len na úrovni 48,9%, čo je o 3,7 p. b. nižšie plnenie ako v minulom roku. Medziročný nárast daňových príjmov predstavoval 107,6 mil. eur. Pozitívny vývoj bol zaznamenaný takmer u všetkých druhoch daní, a to najmä u dane z pridanej hodnoty (+77,5 mil. eur), u dane z príjmov fyzických osôb (+32,9 mil. eur), u spotrebných daní (+28,8 mil. eur), u dane z medzinárodného obchodu a transakcií (+2,5 mil. eur) a u dane z príjmov vyberanej zrážkou (+1,9 mil. eur). Príjmy štátneho rozpočtu z dividend zaznamenali oproti predchádzajúcemu roku nárast o 72,9 mil. eur.
Negatívny vývoj bol zaznamenaný v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému poklesu o 337,4 mil. eur. Nižšie príjmy sú dôsledkom dočasne pozastavených platieb v rámci niektorých operačných programov. O odblokovaní priebežných platieb by Európska komisia mohla rozhodnúť na jeseň.
V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému nárastu o 339,2 mil. eur (+79,3 %). Ide najmä o príjmy Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktoré získal od mobilných operátorov za vydanie individuálnych povolení na používanie frekvencií z frekvenčných pásiem, a to vo výške 163,9 mil. eur. Ďalším významným príjmom v objeme 93,0 mil. eur je príjem spojený s ukončením procesu predaja ropy a ropných produktov. V rovnakej výške boli ovplyvnené aj ďalšie výdavky štátneho rozpočtu, teda uvedená operácia nemala dopad na schodok štátneho rozpočtu. Aj v rámci iných nedaňových príjmov došlo k nárastu o 74,1 mil. eur.
Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný nárast o 188,1 mil. eur, keďže vo štvrtom mesiaci sa uskutočnila výplata kupónov štátnych dlhopisov vo výške 185 mil. eur. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ (EÚ fondy) došlo k medziročnému nárastu o 30,4 mil. eur, pričom sa zároveň zvýšila aj potreba zdrojov spolufinancovania o 3,7 mil. eur. Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný pokles o takmer 14,0 mil. eur. Transfer Sociálnej poisťovni sa medziročne zvýšil o 185,1 mil. eur, čo je v súlade s návrhom rozpočtu na rok 2014. Čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu medziročne vzrástlo o 316,0 mil. eur, pričom tu je obsiahnuté medziročné zvýšenie výdavkov o 93 mil. eur súvisiace s ukončením procesu predaja ropy a ropných produktov.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=718

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Urgentné príjmy hlásia nárast vážnych zranení detí na trampolíne – z takýchto úrazov môžu vzniknúť trvalé následky

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.