Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. októbra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Plnenie rozpočtu ku koncu septembra

BRATISLAVA 1. októbra (SITA) –

Schodok štátneho rozpočtu medziročne klesol o takmer štvrtinu

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu septembra schodok vo výške 1, 977 mld. eur. Deficit sa znížil oproti minulému roku o takmer štvrtinu, o viac ako 608 mil. eur. Plnenie rozpočtu je na úrovni 64 percent, čo znamená, že sa vyvíja lepšie ako bolo naplánované.

Výdavky štátneho rozpočtu boli pri medziročnom porovnaní nižšie o 865,3 mil. eur, teda o 8 percent.

Za poklesom výdavkov štátneho rozpočtu stojí najmä pokles výdavkov na bežné transfery, ktoré sa medziročne znížili o 726 mil. eur. V rámci tejto položky došlo k medziročnému poklesu výdavkov na obsluhu štátneho dlhu o 204,7 mil. eur. Kapitálové výdavky sú nižšie o takmer 164 mil. eur.

V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ taktiež došlo k medziročnému poklesu ich čerpania, a to pri EÚ fondoch o 75,3 mil. eur, s čím súvisí aj pokles potreby zdrojov spolufinancovania o 32,7 mil. eur.

Výber daní sa v porovnaní s minulým rokom zlepšil o 5 percent, v absolútnom vyjadrení nárast daňových príjmov predstavoval viac ako 308 mil. eur. Pozitívny vývoj bol zaznamenaný u dane z pridanej hodnoty (+160,3 mil. eur), u dane z príjmov právnických osôb (+186,8 mil. eur) a u dane z príjmov vyberanej zrážkou (+12,6 mil. eur). Naopak negatívny vývoj bol zaznamenaný u spotrebných daní (-21,1 mil. eur), u dane z príjmov fyzických osôb (-15,8 mil. eur), u dane z emisných kvót (-11,8 mil. eur) a u dane z medzinárodného obchodu a transakcií (-2,6 mil. eur).

Príjmy z rozpočtu EÚ zaznamenali medziročný pokles o 273,8 mil. eur. Tento výpadok bol čiastočne kompenzovaný medziročným nárastom ostatných príjmov štátneho rozpočtu o 106,3 mil. eur.

V rámci medziročného porovnania došlo aj k poklesu príjmov z dividend (-398,1 mil. eur), čo však neznamená nebezpečenstvo nenaplnenia týchto príjmov v priebehu roka. Vzhľadom na bežnú prax minulých rokov je časovo primeraným obdobím (vzhľadom na obdobie uskutočnenia valných zhromaždení v jednotlivých spoločnostiach) na výplatu dividend zo spoločností s majetkovou účasťou štátu, resp. FNM SR II. polrok. Príjmy štátneho rozpočtu boli v medziročnom porovnaní nižšie o 257 mil. eur.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=643

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Poistná ochrana, ktorú si vaše dieťa zaslúži

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.