Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. septembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Parlament začína rokovať o zákone o dani z pridanej hodnoty

BRATISLAVA 30. septembra –

Poslanci národnej rady majú dnes na programe rokovanie o novele zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorý je v druhom čítaní. Novela prináša viacero opatrení, ktoré pocítia nielen bežní ľudia, ale aj malí a strední podnikatelia. Navrhované opatrenia odstraňujú administratívne prekážky, znižujú administratívnu záťaž a upevňujú právnu istotu platiteľov dane.

V rámci novely zákona ministerstvo financií navrhuje zavedenie režimu uplatňovania dane z pridanej hodnoty (DPH) až po prijatí platby. Znamenalo by to, že ak sa podnikatelia rozhodnú vstúpiť do tohto mechanizmu, DPH budú platiť až na základe zrealizovaných platieb a nie na základe faktúr, tak ako je tomu v súčasnosti. Zároveň sa pre odberateľov odloží vznik práva na odpočítanie dane z kúpených tovarov a služieb až do momentu zaplatenia. „Toto opatrenie sa dotkne viac ako dvoch tretín všetkých platiteľov DPH na Slovensku. Zámerom je zlepšiť podmienky uplatňovania dane z pridanej hodnoty pre malé a stredné podniky a uľahčiť plnenie daňových povinností“, uviedol minister financií Peter Kažimír.

Opatrenie bude na báze dobrovoľnosti a využiť ho budú môcť firmy s ročným obratom do 100 tisíc eur. Po schválení zákona budú títo podnikatelia od nového roka platiť štátu daň až po tom, keď dostanú od odberateľov zaplatené za dodané tovary a služby.

Ďalším opatrením je zmena v systéme DPH v stavebníctve. Ide o prenos daňovej povinnosti na príjemcu plnenia, inak známy aj ako reverse charge. Princípom je, že daň štátu odvedie až posledný článok v reťazci. Toto opatrenie uvítajú najmä malé a stredné firmy, u ktorých v tomto odvetví často dochádza k druhotnej platobnej neschopnosti, najmä z dôvodu, že odvádzajú daň bez ohľadu na to, či dostali od veľkých odberateľov zaplatené za svoje služby. Hlavne menšie a stredné stavebné firmy, ktoré realizujú prevažne subdodávky pre väčšie podniky, tak v prípadoch tuzemského samozdanenia odbremeníme od potenciálnych ťažkostí spojených s platbami DPH.

Nový režim môže byť uplatnený len v prípadoch, ak je aj dodávateľ tovaru alebo služby a aj príjemca plnenia registrovaným platiteľom DPH.

Rokovanie o novele zákona o DPH prináša aj návrh na zníženie sadzby dane na 10% na vybrané základné potraviny, zmeny v kontrolnom výkaze DPH a ďalšie úpravy.

Účinnosť zákona je navrhovaná od začiatku budúceho roka.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami KDH žiada 8 volebných obvodov: Politické elity sú odtrhnuté od života

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.