Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júla 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Osobitný odvod bánk

BRATISLAVA 7. júla –

Ministerstvo financií SR pripravilo novelu zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií. Najdôležitejšou zmenou je fixácia sadzby odvodu. Zatiaľ čo doteraz sa jeho výška odvíjala od sumy uhradeného odvodu, po novom by mala byť sadzba presne stanovená a od roku 2021 by mala byť na nulovej úrovni. Doteraz banky zaplatili na osobitnom odvode spolu viac ako 696 mil. eur. Cieľom návrhu zákona je zaviesť taký mechanizmus prispievania bánk na financovanie nákladov na riešenie finančných kríz, ktorý by bol čo najprimeranejší a najprehľadnejší.

Návrhom zákona sa upúšťa od určovania sadzby odvodu v závislosti od dosiahnutia sumy uhradeného odvodu a úrovne definovaného ukazovateľa. Po novom sa stanovuje presná výška sadzby, ktorá bude na doterajšej úrovni a zostane nezmenená až do konca roku 2020. Táto zmena by mala bankám umožniť lepšie plánovanie svojho cash flow a zároveň umožní nastaviť reálnejšie svoje obchodné plány. Novela navrhuje ponechanie sadzby osobitného odvodu bánk na kalendárne roky 2017 až 2020 na súčasnej úrovni koeficienta, t. j. 0,2 % a časovo obmedziť jeho platenie len do konca roka 2020.

Od roku 2021 sa navrhuje nulová sadba tohto odvodu. Novela zároveň ruší ustanovenia o tzv. degresii sadzby bankového odvodu v závislosti od dosiahnutia sumy uhradeného odvodu a úrovne definovaného ukazovateľa, ktorým je podiel uhradených odvodov na celkových aktívach bankového sektora SR. Osobitný odvod platia banky na Slovensku od roku 2012. Až do roku 2015 bola sadzba osobitného odvodu vo výške 0,4 % a od roku 2015 sa znížila na súčasnú úroveň 0,2 % zo základu pre výpočet odvodu.

Novela by mala nadobudnúť účinnosť 24. novembra 2016.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Odborníčka Grant Thornton upozorňuje: Ak firmy nakupujú ubytovanie a/alebo dopravu, treba postupovať podľa úpravy DPH pre cestovné kancelárie. Inak riskujú pokutu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.