Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. júla 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: O takmer 30 percent nižší schodok ako vlani

BRATISLAVA 1. júla (SITA) –

Štátny rozpočet dosiahol za šesť mesiacov schodok vo výške 1,66 mld. eur, čo je o takmer 30 percent lepší výsledok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Schodok bol tak medziročne o viac ako 660 mil. eur nižší. Plnenie rozpočtu je na úrovni 54 %.
Výdavky štátneho rozpočtu boli pri medziročnom porovnaní nižšie o 826 mil. eur (-10,9 %). Príjmy štátneho rozpočtu boli síce nižšie o 165 mil. eur (-3,1 %), výber daní sa ale zlepšil o takmer tri percentá, v absolútnom vyjadrení nárast daňových príjmov predstavoval 115,7 mil. eur.
Pozitívny vývoj bol zaznamenaný v prípade dane z pridanej hodnoty (+141 mil. eur), dani z príjmov právnických osôb (+19,9 mil. eur) a dani z príjmov vyberanej zrážkou (+7,5 mil. eur). Naopak negatívny vývoj bol zaznamenaný pri spotrebných daniach (-21,8 mil. eur), pri dani z príjmov fyzických osôb (-18,8 mil. eur), a pri dani z emisných kvót (-11 mil. eur).
Príjmy z rozpočtu EÚ zaznamenali medziročný pokles o 281,9 mil. eur. Tento výpadok bol čiastočne kompenzovaný medziročným nárastom ostaných príjmov štátneho rozpočtu o 28,9 mil. eur.
V medziročnom porovnaní došlo aj k poklesu príjmov z dividend (-27,9 mil. eur), čo však neznamená nebezpečenstvo nenaplnenia týchto príjmov v priebehu roka, ale súvisí s pomerne skorým odvodom príjmov z dividend od spoločností v pôsobnosti ministerstva financií v minulom roku. Vzhľadom na bežnú prax minulých rokov je druhá polovica roka časovo primeraným obdobím na výplatu dividend zo spoločností s majetkovou účasťou štátu, resp. FNM SR.
Za poklesom výdavkov štátneho rozpočtu stojí najmä pokles výdavkov na bežné transfery, ktoré sa medziročne znížili o 674 mil. eur. V rámci tejto položky došlo k medziročnému poklesu výdavkov na obsluhu štátneho dlhu o 262 mil. eur. Kapitálové výdavky sú nižšie o 161 mil. eur.
V ostatných kategóriách výdavkov taktiež došlo k medziročnému poklesu ich čerpania, a to pri EÚ výdavkoch o 89 mil. eur, s čím súvisí aj pokles potreby zdrojov spolufinancovania o 21 mil. eur.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=629

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Slovenskí výrobcovia modernizujú a idú s dobou

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.