Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. februára 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Nová prognóza daňových a odvodových príjmov

BRATISLAVA 13. februára –

Dnes sme zverejnili našu novú prognózu daňových a odvodových príjmov. Odhad daňových a odvodových príjmov zvyšujeme oproti novembrovej prognóze o 164 mil. eur (0,2% HDP) v roku 2014 a v priemere o 120 mil. eur (0,15% HDP) v rokoch 2015 až 2017. K zvýšeniu prognózy prispieva hlavne vyššia úspešnosť výberu DPH a vyššia ziskovosť firiem, ktoré kompenzujú negatívny vplyv makroekonomického vývoja.
Na základe informácií o aktuálnom výbere daní a odvodov a januárovej makroekonomickej prognózy sme zlepšili prognózu daňovo-odvodových príjmov verejnej správy vo všetkých rokoch. Oproti predošlej prognóze z novembra zvyšujeme odhad daňových príjmov v roku 2014 o 164 mil. eur. V ďalších rokoch je celkové zvýšenie odhadu o niečo nižšie. Pre rok 2015 predstavuje zvýšenie odhadu príjmov 123 mil. eur, pre 2016 102 mil. eur a pre rok 2017 zvyšujeme odhad daňových príjmov o 138 mil. eur. Mierna pozitívna zmena, o 29 mil. eur, sa týka aj roku 2013. Pokračuje tak pozitívny trend v oblasti zlepšovania daňových príjmov, keď z ostatných siedmich daňových prognóz od druhej polovice roka 2013 šesť odhad zvyšovalo. Výnimkou bola len predchádzajúca prognóza v novembri 2014, ktorej predmetom ale bol len odhad vplyvu legislatívnych zmien, hlavne zavedenia odvodovej odpočítateľnej položky.
Podrobnosti k prognóze a komentár k nej nájdete na týchto linkách:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=10096
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=10097
Okrem štandardných prepočtov obsahuje aj dve menšie analýzy. Jedna sa týka otvorenia druhého piliera, druhá koncesionárskych poplatkov. Počet ľudí, ktorí sa rozhodnú z penzijného sporenia vystúpiť, alebo doň vstúpiť, je pre nás ťažké odhadnúť. V každom prípade, vplyv na deficit verejných financií bude len mierny. Ak by boli počty a štruktúra podobné, ako pri minulom otvorení, verejné financie by v tomto roku získali akruálne asi 10 mil. eur, a v budúcich rokoch asi 20 mil. eur ročne.
Zistili sme tiež, že pri výbere koncesionárskych poplatkov máme medzeru – nezaplatené poplatky – vo výške skoro 11 mil. eur.

Martin Filko
Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

me

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA. S modelmi ENYAQ iV a OCTAVIA iV získala dve prvé miesta

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.