Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. júla 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2016 až 2018

BRATISLAVA 23. júla –

Ministerstvo financií predložilo Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2016 až 2018

Návrh rozpočtu verejnej správy vytvára základné predpoklady pre zabezpečenie pokračovania konsolidácie verejných financií. V súlade s Programom stability Slovenska na roky 2015-2018 je cieľom dosiahnuť v budúcom roku deficit verejnej správy na úrovni 1,93 % HDP.

Znižovanie deficitu sa predpokladá aj v ďalších rokoch a to na úroveň 0,88 % HDP v roku 2017 a 0,53 % HDP v roku 2018. Stanovené ciele by mali prispieť ku každoročnému znižovaniu dlhu verejnej správy v rozpočtovanom období, čím sa zohľadňujú aj požiadavky ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

V nasledujúcich rokoch sa počíta so zlepšovaním rozpočtovej pozície verejnej správy s cieľom zaručiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

V tomto roku sa očakáva zníženie dlhu na 53 % HDP. Ak dôjde k naplneniu rozpočtových cieľov mal by dlh ako podiel na HDP v celom prognózovanom období klesať až pod hranicu 50 % HDP v roku 2018. Čistý dlh (vyjadrený ako hrubý dlh očistený o likvidné finančné aktíva), ktorý zohľadňuje vývoj skutočnej zadlženosti, dosiahol na konci minulého roku výšku 50,1 % HDP a od roku 2015 kopíruje svojím poklesom vývoj hrubého dlhu.

Aktuálna prognóza Ministerstva financií predpokladá v roku 2016 rast ekonomiky na úrovni 3,7 %. Trh práce bude reagovať na tento priaznivý vývoj, a preto očakávame pokračovanie rýchleho rastu zamestnanosti na úrovni 0,8 %. Pracovné miesta budú vznikať rovnomerne vo všetkých sektoroch ekonomiky. Rast nominálnych miezd by mal oproti roku 2015 zrýchliť o viac ako jeden percentuálny bod na úroveň 3,6 %. Priemerná inflácia sa v roku 2016 predpokladá naďalej na nízkej úrovni 1,3 %.

Makroekonomické predpoklady boli základom pre vypracovanie aktuálnych prognóz daňových príjmov verejnej správy na roky 2016 až 2018. Aktuálna prognóza bola podrobená hodnoteniu v rámci Výboru pre daňové prognózy dňa 23. júna 2015, pričom všetci členovia ju hodnotia ako realistickú.

Pri príprave návrhu rozpočtu verejnej správy boli do úvahy vzaté aj opatrenia vyplývajúce z vládnych sociálnych balíčkov, čo má vplyv na limity dotknutých kapitol štátneho rozpočtu a subjektov verejnej správy. V prípade ak bola známa legislatíva, respektíve konkrétne podmienky realizácie jednotlivých opatrení, boli tieto zapracované už v predkladanom návrhu rozpočtu.

Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2016 až 2018 je zostavený podľa platnej legislatívy v súlade so zákonmi Slovenskej republiky.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami CRESCO REAL ESTATE spúšťa predaj domov v bratislavskej Dúbravke

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.