Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. decembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Najväčšia konsolidácia od krízy prebieha v roku 2013

BRATISLAVA 5. decembra (SITA) –

Veľkosť konsolidačných opatrení v metodike ESA 95 v porovnaní so scenárom nezmenených politík dosiahne v tomto roku podľa odhadu Inštitútu finančnej politiky 2,4% HDP. V roku 2011 predstavovala veľkosť konsolidácie 2% HDP. Kým v roku 2011 tvorili príjmové opatrenia dve tretiny konsolidačného balíka, v tomto roku sa očakáva, že šetrenie na výdavkoch prevýši príjmové opatrenia v pomere 60 ku 40.

Scenár nezmenených politík porovnáva reálny vývoj, kedy vláda podniká kroky k zníženiu deficitu, so situáciou, ak by vláda nerobila nič. V budúcom roku by bez legislatívnych opatrení dosiahol rozpočtový schodok 4,3% HDP, čo by okrem iného znamenalo, že Slovensko by sa nedostalo z procedúry nadmerného deficitu. MF SR však chce deficit znížiť na 2,6% HDP. Veľkosť opatrení na dosiahnutie rozpočtového cieľa v roku 2014 je 1,6% HDP.

V tomto roku tiež dochádza k výraznému zníženiu štrukturálneho deficitu na úroveň 2,9% HDP z minuloročných 4,4% HDP. Konsolidačné úsilie vlády, ktorým sa posudzuje veľkosť zmeny deficitu dosiahnutá rozpočtovou politikou vlády, predpokladá v roku 2013 Inštitút finančnej politiky na úrovni 1,5% HDP.

Štrukturálny deficit, čo je deficit, pri ktorom sa nezohľadňuje vplyv vývoja ekonomiky a jednorazových opatrení, by mal v budúcom roku ostať zhruba na tohtoročnej úrovni. Vláda totiž plánuje podporiť hospodársky rast a v dôsledku toho požiadalo Slovensko Európsku komisiu o využitie tzv. investičnej výnimky, čo je v súlade s pravidlami EÚ.

Komentár IFP nájdete tu:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9388

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Rok 2023 bol (doteraz) najlepší

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.